5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke hosszas kutatómunka és számítások után bátran vállalja azt az állítását, miszerint a nyugdíjszaldó pozitív a költségvetés számára. A nyugdíjasok tehát nem anyagi terhet jelentenek az államnak, hanem bevételt hoznak. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Süle-Szigeti Bulcsúval és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.

Karácsony Mihály állítása azért mellbevágó, mert az elmúlt 20 évben a magyar nyugdíjak értéke az uniós országokhoz képest jelentősen devalválódott. Ráadásul a jelenleg elérhető számításokból kiindulva 2023-ban több mint 900 ezer magyar nyugdíjas kapott a szerény megélhetésre elegendő összegnél kevesebb állami nyugdíjat a Bankmonitor szerint. Az Európai Unióhoz történt csatlakozásunk (2004) óta euróban mérve 39 százalékkal emelkedtek a magyar nyugdíjak, ami nagyjából azonos mértékű az eurózóna inflációjával.

A részvétel ingyenes, jelentkezzen most! >>>

Megelőztek minket a lengyelek és a szlovákok, illetve a csehektől évről-évre egyre jobban leszakadtunk. Az euróban mért román nyugdíjak 2021-re épphogy elmaradnak a magyartól. Ezzel a 27 uniós tagállam közül a 19. helyről a 24.-re csúsztunk vissza: már csak Horvátország, Bulgária és Románia állt mögöttünk 2021-ben – olvasható a Gazdaságkutató (GKI) friss elemzésében.

Karácsony Mihály a lehető legautentikusabb adatokkal számolt, jelesül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közreadott információkkal. E szerint a mai alkalmazottak és az őket alkalmazó munkáltatók által „nyugdíj” céljából befizetett közteher nagysága több, mint a költségvetésből nyugdíj címén kifizetett összeg.

  • 2024. január, alkalmazásban állók száma: 3.656,7 e fő (KSH:20.1.1.48)
  • 2024. január, alkalmazásban állók bruttó havi átlagkeresete: 605.100 Ft (KSH gyorstájékoztató 2024.03.28)

Ezekhez a számokhoz tartozó közterhek

  • munkavállalót terhelő közteher (Tb járulék): 18,5 százalék - ebből 10 százalék a Ny. Alaphoz = 60.510 Ft/hó/fő
  • munkáltatót terhelő közteher (SZOCHO): 13 százalék - ennek 89,14 százalék a Ny. Alaphoz = 71.120 Ft/hó/fő

Konklúzió:

Havonta egy átlagos alkalmazott után a költségvetéshez befolyó összeg: 131.630 Ft/hó/fő

Havonta az összes alkalmazásban álló után a költségvetéshez befolyó összeg: 481,331 Mrd Ft

A KSH adatai szerint (KSH 25.2.1.4) nyugdíjban, ellátásban, járadékban és egyéb járandóságban januárban összesen: 2.417,1 e fő.

  • Öregségi nyugdíjban, januárban: 1.994,1 e Fő (+ özvegyi nyugdíj 42,7 e fő, + árvaellátás 55,3 e fő)
  • Öregségi nyugdíj átlagos összege januárban: 230.940 Ft/fő/hó

A KSH adatok alapján az öregségi nyugdíjra fordított összeg: 460,517 Mrd Ft (1.994,1 e fő x 230.940 Ft).

Összefoglalva a bevételek és a kiadások között több mint 20 milliárd forintos plusz van az állam javára. A jelenlegi „felosztó-kirovó” rendszerben az szokott lenni az érv, de hát nő az átlagos életkor, ezzel a nyugdíjasok száma, miközben csökken a munkavállalók mennyisége, tehát jogos a magyar nyugdíjak alacsony szintje. Mi meg hozzátehetjük, hogy a most közölt plusz húsz milliárd forintos egyenlegben nincs benne az az adómennyiség, amit a nyugdíjasok is fizetnek, ha vásárolnak (Áfa), ha fogyasztanak (villany, gáz) és folytatható a sor egészen az ebadóig. És akkor még arról a rengeteg munkáról sem beszéltünk, amit a nyugdíjasok tesznek ingyen és bérmentve a családjukért, rajtuk keresztül az egész társadalomért.

Újra jelentkezik a Nyugdíjszerviz!

A téma legjobb szakértőivel Önök is beszélgethetnek telefonon és írásban. Süle-Szigeti Bulcsú, a Bankmonitor pénzügyi elemzője és Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke április 15-én hétfőn 15 óra 30 perctől élőben válaszol.

Előzetesen telefonon és írásban is eljuttathatják kérdéseiket, véleményüket a 06 30 940 1772-es telefonszámon vagy a [email protected] e-mail címen.

Tervezett további témák:

  • Az életük során az alkalmazott és a munkáltatója több nyugdíj célú közterhet fizet be a költségvetésbe, mint amennyit idős korukban az alkalmazott nyugdíj címén a költségvetésből megkap?
  • Minden ma előállított 100 egység GDP-ből kb.70 egység az előző nemzedékek munkájának az eredménye.
  • A költségvetésből folyósított minden nyugdíjkiadás kb. 50 százaléka – rövid időn belül - közteher címén, bevételként visszajut a költségvetésbe.
  • A nyugdíjasok (kb. fele) jelenleg is hozzájárulnak a nemzeti jövedelem növekedéséhez.
  • A költségvetésből folyósított nyugdíjkiadás összege elsősorban politikai mérlegelés, rangsorolás kérdése.
  • A közfinanszírozott nyugdíj folyósításakor a szolidaritási elv érvényesülésének elsődlegességét kell biztosítani.
  • A hazai nyugdíjrendszert nem lehet összehasonlítani más „sikeresnek” mondott ország nyugdíjrendszerével.

A részvétel ingyenes, jelentkezzen most! >>>

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!