3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legfrissebb statisztika szerint idén februárban 239 ezerrel dolgoztak többen hazánkban, mint egy évvel ezelőtt. Ez a több mint 9 százalékos bővülés azonban közmunka nélkül csupán egy "szerény" 2,5 százalékra lenne elég.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint hazánkban összesen 2,808 millióan álltak alkalmazásban februárban a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál. Ez a szám 9,2 százalékkal (239 ezerrel) haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Igaz ugyan az is, hogy már a versenyszféra is éledezik és kezd felállni a padlóról, egyelőre a közfoglalkoztatás húzóereje még szinte döbbenetes mértékű.

Februárban egyébként 200,3 ezer közmunkás dolgozott a statisztika szerint, ami majdnem 7,5-szer több a 2013 februári állapotnál. Köszönhető mindez a téli közfoglalkoztatásnak. Ugyan ez csak tavaly november óta van és áprilisig fog tartani, ha a közfoglalkoztatottakkal korrigált nemzetgazdasági létszámokat vizsgáljuk meg, látni, hogy milyen hatással volt mindez még erre a statisztikára is.

Látható, hogy miközben már tavaly áprilisban elkezdődött a létszám éves bázison bekövetkezett enyhe növekedése, valójában, ha az állami munkaprogramokban résztvevőket kiszűrjük, akkor ez a "trendforduló" későbbre, 2013 októberére tehető.

Emellett egyébként a versenyszférában sem lehet ok a panaszra, hiszen a januári 39 ezer fős éves bázisú növekedés után februárban 52,7 ezerrel volt magasabb a most közölt 1,838 millió alkalmazott. Hasonló mértékű bővülésre legutóbb majdnem 3,5 éve 2010 őszén volt példa. Mindez egyébként várható is volt azok után, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat új munkahelyek számára vonatkozó adatai is arról árulkodtak, hogy a versenyszféra munkaerő-igénye is fokozódott a korábbiakhoz képest. Mivel a márciusi adatok még kedvezőbbek voltak, véleményünk szerint folytatódni fog a versenyszféra alkalmazotti számának gyorsuló ütemű bővülése is.

Csökkenő kereset, növekvő reálérték

Februárban bár előző hónaphoz képest olykor esetenként csökkenő bérekkel találkoztunk a statisztikában, a 0,1 százalékos "jelentéktelen" mértékű inflációnak köszönhetően reálszinten folytatódott tovább a növekedés.

Ez alól egyedül a közszféra a kivétel, mivel itt a közmunkások átlagnál jóval alacsonyabb keresete a statisztikát lehúzó hatása érvényesül. Éppen ezért a szféra februári 132 ezer forintos nettó átlagbére 4,1 százalékkal alacsonyabb is az egy évvel korábbinál.

A versenyszférában átlagosan 157,6 ezer forintért dolgoztak az alkalmazottak, ami 5,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A reálszintű növekedés 5,1 százalékos volt. Országos (nemzetgazdasági) átlagban pedig az 1,7 százalékkal több hazavitt bér (148,4 ezer forint) 1,6 százalékkal ér többet.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!