6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok vezető tart attól, hogy a coaching során olyan dolgokról kell beszélnie, amikről nem igazán szeretne, vagy hogy a múltjában fognak vájkálni. Pedig erről szó sincs: a coaching sok mindenben különbözik a pszichoterápiától. Egyebek között nem kíván meg mély feltárulkozást, és gyógyulás helyett itt a teljesítménynövelés a cél.

Néhány évvel ezelőttig a közép- és felsővezetők képzésében szinte kizárólag a tréning módszerét alkalmazták. Ma a vezetőfejlesztés általában összetettebb folyamatot takar és az így kialakított paletta egyre gyakoribb eleme a coaching is.

Ennek oka egyrészt egyfajta "ismerettelítődés": a vezetők legnagyobb része néhány éves gyakorlat után vélhetően megszerzett minden olyan ismeretet, ami tréningen megszerezhető. Ez azonban nem jelenti még egyértelműen azt, hogy minden, a vezetéshez szükséges készsége magas szintű.

A fejlesztés palettáján lévő egyéb módszerek különböző fókusszal és célkitűzéssel támogatják a vezetők további fejlődését. A coaching során a korábban megszerzett ismeretekre alapozva lehetőség nyílik a továbblépésre, vagyis arra, hogy a vezető személyre szabottan gondolja végig, mi áll egyéni dilemmái hátterében.

Ha tehát a coaching fókuszát vizsgáljuk, gyakran felvetődik a kérdés: mi a különbség a pszichoterápia és a coaching között? Ha a coach esetleg pszichológus vagy pszichiáter, akkor ez különösen hangsúlyos kérdéssé válhat azok számára, akikben e két fogalom nem válik szét kristálytisztán.

Gyakran ambivalens hozzáállás tapasztalható az ügyfél részéről is. Ez abból adódik, hogy egyrészt bízik is a pszichológus szakértelmében, empátiát remél tőle, ugyanakkor attól tart, olyan témákról kell majd beszélnie, amelyekről nem szeretne, és amit nem ő kontrollál.

A coaching folyamat elején a célok pontos kitűzésével érhető el, hogy az ügyfélnek ne kelljen arról beszélnie, amiről nem akar. Abban, hogy végeredményben mennyire nyílik meg, mit hoz magából felszínre, alapvető szerepe van a bizalmi légkör kialakulásának.

Gyógyítás helyett teljesítménynövelés

A pszichoterápia célja a kliens működészavarának, betegségének, esetleg kapcsolati zavarának vagy élethelyzeti problémájának megoldása. A terápiás helyzet az önismereti munka sajátos formája, amely felszínre hozza azokat a lelki jelenségeket, amelyek rendes körülmények között nem hozzáférhetők vagy legalábbis részletes vizsgálatuk és elemzésük nem lehetséges.

A pszichoterapeuta a kommunikáció megszokott társadalmi korlátain gyakran túllépve, a mindennapi érintkezésekben szokatlan őszinteségű és mélységű közléseket alkalmaz, illetve olyan feltárulkozásokat kívánhat meg, amelyek a köznapi életben meglehetősen ritkák.

Kapcsolati szinten tehát lényeges különbség a két módszer között, hogy míg a pszichoterápia inkább aszimmetrikus – legalábbis ha abból az általános képből indulunk ki, ami e módszerről az emberek fejében él, hiszen a terápián belül is vannak szimmetrikus módszerek- , addig a coaching mindenképpen szimmetrikus, egyenrangú kapcsolat. Ez gyakran a tegeződésben mint kommunikációs módban is megnyilvánul.

Az üzleti világban ez sokkal természetesebb és szabadabb kommunikációt biztosít, míg a pszichoterápiában a magázódás távolságtartást tesz lehetővé. Erre a kliensnek és a terapeutának éppen azért lehet szüksége, mert olyan mély, intim dolgokat érint a beszélgetés, amit gyakran baráttal sem szívesen osztunk meg.

A leglényegesebb különbség a két módszer között a fókuszban van: míg a terápia célja a gyógyulás, addig a coaching célja az egészséges ember teljesítménynövelése. A coachingban tehát azon készségek fejlesztése a cél, melyek a mindennapi munkában az eredményességhez nélkülözhetetlenek. Gondoljunk például a döntéshozatalra, prezentációra, problémamegoldásra, időgazdálkodásra vagy a delegálásra.

Az időtartamban szintén nagyok a különbségek. A vállalatoknál a hatékonyság mellett fontos szempont a gyorsaság és az időhatár, ami azt is jelenti, hogy a fejlesztésre meglehetősen limitált idő áll rendelkezésre. A pszichoterápiában viszont általában még az egy év is rövid időnek számyt. 

A pszichológia eszköztárát használják

Ha a két módszer közti azonosságokat vizsgáljuk, a legszembetűnőbb hasonlóság a coaching és a pszichoterápia között a módszertanban látható. A coaching a pszichológia szinte teljes eszköztárát átvette és használja. A konfliktuskezelés vagy a hatékony, magabiztos önérvényesítés fokozására használt asszertivitást, tranzakcióanalízist először a gyógyításban kezdték alkalmazni. A kognitív és viselkedésterápiás módszerek is szinte teljes egészében megjelentek a coachingban. Gondoljunk a naplótechnikára, a stresszkezelésben alkalmazott öt oszlop módszerre, a téves automatikus gondolatok átstruktúrálására, a meggyőződések, hiedelmek azonosítására, vagy éppen a szerepjátékokra, melyekkel új viselkedéselemeket lehet beépíteni a coachee viselkedésrepertoárjába. Összességében tehát a hipnózist, az analitikus terápiás módszereket kivéve szinte minden terápiás módszert átemelték a coachingba a pszichológia területéről.

Hasonlóság fedezhető fel a két módszer között akkor is, ha a készségfejlesztés a cél: például konfliktuskezelés vagy asszertivitás fejlesztése esetén. Ebben az esetben tulajdonképpen nagyon vékony a határ a terápia és a coaching között: a meghatározó különbség itt abból adódik, mekkora a viselkedésdeficit, illetve milyen ok áll e deficit hátterében.

A coaching folyamatában felszínre kerülhetnek olyan készséghiányok is, melyek a coachee múltjából, netán gyerekkorából eredeztethetők. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy a coach pontosan érzékelje a saját kompetenciája és a coaching határait. Előfordulhat ugyanis, hogy egy coaching folyamatnak részévé válik a múlt. Ebben az esetben a coach felelőssége, mennyire mélyen foglalkozik a múlt jelent érintő hatásaival.

A pszichoterápiának más a fókusza, így másfajta kommunikációt jelent, mint a coaching, és mélyebb szembesülést, nagyobb feltárulkozást igényel a klienstől. Ebből adódóan heves érzelmek kísérhetik a folyamatot. A coachingban mindez úgy kerülhető el, ha a coach ügyel a kitűzött célra, folyamatosan kontrollálja, hogy amit hall, ami a múltból felszínre kerül, miként kapcsolódik a közös munkához.

Egyébiránt a terapeutától és a coachtól elvárt készségeket vizsgálva is sok hasonlóság tapasztalható a két módszer között. Mindkét esetben fontos a jó önismeret, a stabilitás és a hitelesség. A coach-csal szemben támasztott követelmények rangsorában a következő fogalmakat láthatjuk még: empátia, kommunikációs készség, felelősségérzet, titoktartás, szakmai távolságtartás, emberi melegség.

Ezek az elvárások a terapeutával szemben is megfogalmazódnak, csupán a sorrendiségben van némi, de nem lényeges különbség. Mind a coach, mind pedig a pszichoterapeuta személyisége sokat segítő vagy éppen hátráltató tényező lehet a fejlesztés során.

Dr. Palotai Gabriella, pszichoterapeuta és coach, Classis Human Vezetési Tanácsadó Kft
Madai Krisztina, business coach, Business Coach Szakmai Közösség

www.businesscoach.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!