3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

1997 óta nem álltak olyan alacsonyan a vezető részvényindexek Amerikában, mint a hétfői záráskor. Mindhárom jelentős index több mint 3 százalékot bukott a nap végére, mivel a befektetők továbbra is aggódnak a várható recesszió hatásai miatt. A Dow és a S&P utoljára 1997 tavaszán zártak a mostaninál alacsonyabban, a legfontosabb index lassan közelít a 7000 pontos határhoz.

Hétfőn újabb jelentős zuhanással zártak a vezető amerikai részvényindexek, mivel a befektetők aggodalmai nem enyhülnek a recesszióval kapcsolatban. Főleg a pénzügyi részvényeket adták el a piacon, miután újabb bankmentő csomag tűnt fel a láthatáron, melynek keretében az állam növelheti tulajdonrészét a pénzintézetekben.

A Dow Jones ipari index 7114 ponton zárta a hét első kereskedési napját, ez 250 pontos szakadást jelentett, 3,41 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értékénél. Az utolsó tíz napban már 14 százalékot bukott az index, utoljára 1997 májusában zárt a mostaninál alacsonyabb szinten. A Standard & Poor's 3,47 százalékot bukott értékéből, míg a technológiai szektor vezető mutatója, a Nasdaq 3,71 százalékot veszített.

Főleg a pénzügyi részvényektől igyekeztek szabadulni a befektetők, miután a pénzügyminisztérium bejelentette, hogy a napokban várható a felújított bankmentő csomag elindítása, melynek keretében az állam növelheti részesedését a pénzintézetekben. A kormány tervei szerint mindezt úgy valósítanák meg, hogy ne kerüljön pluszpénzbe, azaz a bankok elsőbbségi részvényeit törzsrészvényekké alakítanák át. Bár a kormány kijelentette, hogy nem áll szándékában a pénzügyi cégek államosítása, sok befektető még mindig attól tart, hogy ez is reális veszély lehet.

Hétfőn reggel a Wall Street Journal számolt be arról, hogy a Citigroup arra kérte a minisztériumot, hogy növelje 40 százalékra az állami részesedést a bankban, ennek hatására adott ki nyilatkozatot a pénzügyminisztérium a bankmentési terveiről. Az elemzők szerint azonban a piac további részletekre kíváncsi a tervekkel kapcsolatban.


A technológiai szektor zuhanását a Hewlett Packard 6,3 százalékos esése és az Intel 5,5 százalékos gyengülése vezette. A General Electric 5,7 százalékos zuhanás után 14 éves mélyponton zárt, míg az Alcoa alumíniumgyártó 7,6 százalékkal lett olcsóbb a nap végére.

A pénzügyi részvények többségét eladó nyomás jellemezte, néhány papír azonban javítani tudott. A Citigroup például 9,7 százalékkal lett drágább a hír hallatán, hogy nőhet az állami tulajdonrész a cégben, míg a Bank of America 3,2 százalékkal kapaszkodott feljebb.

Az olaj ára 1,59 dollárt esett a hétfői kereskedés végére, így a záráskor 38,44 dollárba került egy hordó nyersanyag.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!