4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy felmérés szerint 150 ezer forintos nyugdíjjal lenne elégedett a lakosság többsége, viszont kevesen hajlandóak tenni érte - írja azenpenzem.hu. Csodák pedig nincsenek, a kézzel fogható nyugdíj-kiegészítéshez megfelelő nagyságú takarékoskodás is kell. Például az önkéntes nyugdíjpénztár megfelelő lenne, ám a bankmonitor szerint fiatalok százezrei számára nem túl népszerű a rendszer.

Az állami nyugdíjrendszer egyre komolyabb kihívásokkal küzd majd az előttünk álló évtizedekben, úgy lenne egyre fontosabb az öngondoskodás, ám ennek még csak nyomai léteznek a magyar társadalomban. Pontosabban, a magyarok elég ellentmondásosan viszonyulnak a nyugdíjukhoz: miközben 60 százalék szerint nem fenntartható az állami nyugdíjrendszer, 66 százalék továbbra is elsősorban az állami nyugdíjra támaszkodna idős korában – derült ki a MABISZ és a Századvég kutatásából, írja az azenpenzem.hu

A megkérdezettek alig több mint fele szokott megtakarítani, de csak 22 százalék rendszeresen, 30 százalék csupán esetenként, míg 48 százalék egyáltalán nem. A legtöbben (45 százalék) vésztartalékra tesz félre, 20 százalék a gyermeke jövőjére takarékoskodik, 16 százalék lakáscélra gyűjt. 

Alig 6 százalék (nyugdíjasok nélkül 7 százalék) azok aránya, akik kifejezetten a nyugdíjas éveikre gyűjtenek. Még utazásra is majdnem kétszer ennyien tesznek félre (10 százalék). A rövid távú célok tehát rendre felülírják a hosszú távú célokat. 

Pedig minél előbb elkezdünk gondoskodni a nyugdíjas évekről, annál kevesebbet kell havonta félretenni, vagyis a fiataloknak akár havi 5 ezer forintos megtakarításból 40 év munkaviszony után 7,4 millió forint  is összegyűlhet, ami már tekintélyes összeg lenne - ez már a bankmonitor cikkében olvasható.

A megtakarításra alkalmas lenne az önkéntes nyugdíjpénztár, ahol alkatunknak megfelelő kockázatokkal bíró portfóliót is tudunk választani. Az önyp-tagok száma mégis alig több egymilliónál, és főleg a fiatalabb generációk befizetései hiányoznak leginkább az önkéntes nyugdíjpénztárakból - írja a bankmonitor. A 30 év alatti tagokból van a legkevesebb, a lap által megnézett 5 pénztár alapján csak 7 százalékos aránnyal képviseltetik magukat.

 
Mivel az önkéntes pénztárak teljes taglétszáma 1 millió főre tehető, a 30 év alattiak 7 százalékos arányával számolva 70 ezer fő jött ki, vagyis másként kifejezve a 30 év alatti népesség mindösszesen 5 százaléka tagja valamelyik önkéntes pénztárnak (a teljes 20-30 éves korosztályra vetítve, ami 1,3 millió fős). A 31-40 évesek aránya ezzel szemben a teljes korosztályból már 20 százalékra tehető, míg a 41-50 éveseké már 23 százalék.
 
Ahhoz, hogy a fiatalok elérjék a többi korcsoport arányát, nagyjából 200 ezer fős létszámemelkedésre lenne szükség, ami a jelenlegi állapotok szerint a valóságtól elrugaszkodott. 

Az önyp mellett a nyugdíjbiztosítás is lehet a nyugdíjcélú megtakarítás egy formája, mindkettőt támogatja az állam: előbbit 20 százalékos támogatással (de legfeljebb 150 000 forinttal), utóbbit ugyanilyen mértékű adójóváírással.

Bár nyugdíjra nem az adójóváírás miatt kell félretenni, ugyanakkor ez a lehetőség megadhatja a „kezdő lökést” a hosszú távú takarékoskodás elindításához. Amelyik évben ezt nem tesszük meg, annak az évnek már elveszik számunkra az adójóváírása – tette hozzá a szakember. 

Már csak azért is, mert igény mindenképp lenne a jelentősebb nyugdíj-kiegészítésre. A MABISZ konferenciáján bemutatott felmérés szerint ugyanis a többség (58 százalék) 100-200 ezer forint nettó közé tenné azt az összeget, amivel nyugdíjas korban havonta elégedett lenne, az átlag 150 ezer forintot szeretne. Jelenleg 65 százalék körüli a helyettesítési ráta (az utolsó hivatalos, adózott fizetéshez viszonyuló kezdőnyugdíj) - írja azenpenzem.hu. Vagyis mindenkinek célszerű abba belegondolnia, hogy a mai fizetésének 65 százaléka elegendő lenne-e a megélhetésére, és mi lenne, ha ennél is kevesebbet kapna. A kiesést tehát valahogy pótolni kellene. (Tegnapi cikkünkben foglalkoztunk azzal, hogy a kezdőnyugdíjak visszavágása lehetséges alternatíva a nyugdíjrendszer hosszú távú működőképességének fenntartására, ami azt jelentené, hogy tízezrekkel kevesebbet kapna a frissen nyugdíjba vonuló a mostani összegeknél.)

A felmérés szerint a megkérdezettek mindössze 18 százaléka kötne nyugdíjbiztosítást, jellemzően az urbánus, felsőfokú végzettséggel rendelkező, 30-49 év közötti értelmiségi réteg, de nekik is csak a harmaduk lenne hajlandó ennek érdekében havi 10-20 ezer forintot félretenni.  
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!