3p

Tizenhat éves mélyponton kereskedtek a nyersanyagokkal hétfőn a világ árutőzsdéin, mivel a kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak miatt a befektetők olyan "biztos menedékekbe" csoportosították át tőkéjüket mint az arany.

A Bloomberg amerikai adatszolgáltató 22 nyersanyag határidős árának alakulását tükröző indexe, a Bloomberg Commodity Index 1,7 százalékkal 86,3542 pontra, 1999 augusztusa óta a legmélyebb szintjére csökkent. Főleg a kőolaj világpiaci árának csökkenése húzta lefelé a mutatót.

A nyersanyagok árának zuhanása mögött az áll, hogy egyre inkább növekednek Kína, a világ második legnagyobb gazdasága és első számú fogyasztója keresletének gyengesége miatti aggodalmak, legyen szó akár fémekről, akár energiáról vagy élelmiszerről. Az aggodalmakat különösen kiélezte, hogy Kína két héttel ezelőtt leértékelte nemzeti fizetőeszközét, amit számos megfigyelő úgy értelmezett, mint annak jelét, hogy a gazdaság a vártnál rosszabbul teljesít.

"A nyersanyagárak zuhanása az értéktőzsdék összeomlásával küzdő Kínát illető pesszimizmussal magyarázható" - véli Daniel Ang, a Phillip Futures nevű malajziai brókercég szingapúri elemzője. Hozzátette: a befektetők attól tartanak, hogy a nyersanyagok ára tovább csökken, ezért pénzüket biztonságosnak tekintett értékekbe, aranyba vagy éppen japán jenbe forgatják át. A kínai tőzsdék az utóbbi több mint nyolc évet tekintve a legrosszabb napjukat zárták hétfőn.

A sanghaji tőzsde fő indexe, a Shanghai Composite 296,85 ponttal, 8,49 százalékkal, 3209,91 pontra süllyedt. Ilyen nagy mértékű napi veszteséget utoljára 2007. február 27-én könyvelt el Sanghaj, bár a 8,49 százalékos érték alig maradt el az idei, július 27-i 8,48 százalékos rekordcsökkenéstől. A második legnagyobb kínai tőzsde, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Composite Index 7,83 százalékkal, 931,76 ponttal, 10 970,29 pontra zuhant. A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe 314,00 ponttal, 8,75 százalékkal, 3275,53 pontra esett.

A nyugat-európai értéktőzsdéken is jelentősek a veszteségek. Délután két órakor a londoni részvénytőzsde fő mutatója, a FTSE-100 4,49 százalékos, a frankfurti DAX-30 4,83 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 5,04 százalékos mínuszban állt. A görög tőzsde irányadó indexe, az Athex 6,45 százalékkal, 594,32 pontra csökkent, a főbb bankok árfolyamai több mint 12 százalékkal estek. A napi rekordot az Alpha Bank tartja 21,74 százalékos zuhanással.

Tovább estek a moszkvai tőzsde irányadó mutatói is: a rubelben számított MICEX-index már 2,08, a dollárban számított RTS-index pedig 5,03 százalékot veszített értékéből. Nem sok jóval kecsegtetnek a New York-i tőzsde főbb indexeinek határidős jegyzései sem. A hétfői nyitás előtt másfél órával a 30 vezető iparvállalat Dow Jones határidős indexe 3,66 százalékos, az S&P 500-asé 3,49 százalékos, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatóé pedig 4,96 százalékos mínuszban állt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!