A Wall Street Journal egyik blogbejegyzése szerint megrengette az arany világpiaci árát, amikor valaki 1,24 milliárd dollárnyi aranyra kötött eladási szerződést. A Comex brókerei szerint hiba történhetett. Ezt támasztja alá a tranzakció egyik mutatója is, mégpedig annak mérete. Egy 750 ezer unciás üzlet nagyon ritkán köttetik meg ennyire alacsony forgalmú időszakban. Hétfőn ráadásul a kínaiak és a japánok is szabadságon voltak, sok európai kereskedő pedig szintén ünnepre készült.
"Másrészt senkinek nincs akkora tőkéje és kapacitása arra, hogy egyetlen tranzakció keretén belül szerződések ezreit kösse meg; ez butaság" - idézi a WSJ blog az egyik kereskedőt. Egy ilyen ügylet ugyanis 7500 megkötött szerződést igényel és emellé megközelítőleg 75,9 millió dollár készpénz letétbe helyezését. A hiba lehetőségét erősíti az elektronikus szerződéskötés is. A számítógépes kereskedési rendszereknél ugyanis könnyű félreütni.
A Mizuho Securities határidős ügyletek üzletágának igazgatója viszont nem ért egyet a Comex brókereivel a félreütés tényét illetően. Chuck Retzy szerint ugyanis szándékos volt az egész, hiszen ebben az időben az ezüstnél is hasonló árfolyamcsökkenés történt, ez pedig nem erősíti a véletlen esemény elméletét. Véleménye szerint nem kizárt, hogy a beszámolási időszak vége miatt április legvégére időzítettek egy ilyen üzletet.
Az OTP és a Raiffeisen is hibázott már
Az OTP Bank egyik kereskedője 2010. január 20-i kereskedés záró szakaszában, 16 óra 31 perc 27 másodperckor a Mol törzsrészvényekre 17 ezer forinton 100 ezer darabra szóló eladási ajánlatot regisztrált, és csak 16 óra 33 perc 31 másodperckor vonta vissza. Így több mint két percen keresztül látható volt a piac szereplői számára, befektetési döntéseik meghozatalakor, befolyásolva értékítéletüket a valós keresleti-kínálati viszonyokról, és a várhatóan kialakuló egyensúlyi záróárról. Az OTP Bank üzletkötője ugyanakkor 16:34:43-kor a visszavont ajánlattal ellentétes irányú ötezer darabos vételi ajánlatot rögzített a Mol törzsrészvényekre. A PSZÁF folyamatos piacmonitoring tevékenysége során észlelte, hogy az ajánlat alkalmas volt arra, hogy hamis vagy félrevezető jelzéseket adjon a Mol részvények kínálati viszonyairól. A bank ajánlatot regisztráló munkatársa a helyszíni vizsgálat során "véletlen elütésként" írta le a rögzített ajánlatot, mint elmondta, ezer darabos eladást akart bevinni a rendszerbe. Az eset után a PSZÁF az OTP-t 10 millió forintos bírsággal sújtotta a tiltott piacbefolyásolásra vonatkozó jogszabályok megsértése miatt.
Egy külföldi bankház két évvel korábban a forintpiacon okozott zavart. 2008. október 30-án délelőtt a 253 forint/eurónál is alacsonyabb napi csúcsához képest 255-ig kúszott az árfolyam, ám ezt követően meglehetősen vad ugrálás következett be: a forint azonnal 257,3-es átváltási arányig szakadt, majd követhetetlen mozgásba kezdett a két szélső érték között. Aztán nem kellett sokat várni, hogy kiderüljön, egy elütés okozta a galibát: a bankház véletlenül 254 helyett 264-es szint körül adott be jegyzést az euró/forint árfolyamra.
2007 szeptemberében a BÉT-en az OTP árfolyama hirtelen 14,5 százalékot emelkedett. Későbbi, nem cáfolt értesülések szerint a Raiffeisen Bank üzletkötője azzal hibázott, hogy 20 ezer helyett 200 ezer darab részvény vásárlására adott megbízást. Ezzel a bank 100 milliós kárt szenvedett el.
mfor.hu