Mai négy százalékos zuhanásával elérte a kritikus 20 százalékos visszaesést a kínai tőzsde az augusztus negyedikén elért 14 havi csúcsához képest, így "hivatalosan" is medve piaci stádiumba lépett. A visszaesés alapvető oka, hogy a kínai kormány visszafogta a hitelezési tevékenységet. Kínában az év első öt hónapjában hitelből 1,16 trillió jüant (körülbelül 34 ezer milliárd forintot) fektettek tőzsdei részvényekbe.
A kínai tőzsdeindex a kormány 4 trilliós (585 milliárd dolláros, 117 ezer milliárd forintnyi) valamint a bankok rekord nagyságú hiteleinek köszönhetően megduplázta értékét a november 4-i állásához képest.
Az igazi visszaesés azután indult meg, hogy kiderült, a júliusi hitelezési aktivitás a júniusi negyedénél is kevesebb volt.
"A mostani visszaesést egyértelműen a hitelezések megszorítása váltotta ki" - mondta a Andy Xie, a Morgan Stanley korábbi ázsiai vezető elemzője a Bloombergnek. "Láttuk a mostani ciklus tetejét, bár valószínűleg lesz még visszapattanás, ha a kormánynak sikerül stabilizálni a piacokat."
A visszaesés után is 30,4 P/E-n forognak a kínai részvények, szemben a feltörekvő piacok 17,5-es mutatójával.