Hónapok óta téma a befektetők körében, hogy a magyar állampapírok hozama irreálisan magas. A hozamok most elsősorban a forint erősödésének köszönhetően csökkentek jelentősen, de akár ennél nagyobb mértékű esés is indokolt lett volna. Az államkassza kamatkiadásai 30-40 milliárd forinttal csökkenhettek a hozamesés miatt, de összességében még mindig túl magasak a hozamok.
Elsősorban a rövidtávú kötvények hozamainál figyelhető meg jelentős esés: az egyéves lejáratú kötvények hozama például június közepén még 9,8 százalék volt, a múlt pénteken pedig már csak 8,6 százalék. A hároméves kötvények esetében a hozam egy hónapja még 10 százalék körül volt, most 8,85 százalékon áll. Az elemzők elsősorban a forint közelmúltbeli erősödésével magyarázzák a tendenciát.
"A hosszú papírok mindig lassabban reagálnak az eseményekre, a hosszú lejáratú államkötvények esetében ezért volt kisebb mértékű a hozamesés" - mondta el kérdésünkre Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Szerinte az utóbbi hetekben a forint erősödése váratlanul érte a piacot, a magyar deviza erősödése akár a tapasztaltnál nagyobb mértékű hozamesést is indokolt volna.
Suppan Gergely hozzátette, hogy a forint erősödése azért volt kimondottan pozitív, mivel csökkentette az inflációs várakozásokat, kiárazódtak a kamatemelési várakozások, sőt egyesek már a kamatcsökkentésről beszélnek. Ugyanakkor az elemző elmondta, hogy a forint még mindig le van maradva a régiós devizákhoz képest. "Ha az elmúlt 3-5 évben a forint annyit erősödött volna, mint mondjuk a cseh korona, akkor most 175 forint lenne egy euró, nem 230" - vélekedik Suppan Gergely.
A múlt havi inflációs adat még nem igazán látszik meg a hozamokban, mivel a forinterősödés sok termék esetében késéssel megy át az inflációs adatba. Viszont az infláció struktúrája mindenképpen kedvező volt - tette hozzá Suppan Gergely.
A Takarékbank elemzője szerint ha folytatja szárnyalását a forint, akkor még további hozamcsökkenések jöhetnek, mivel a magyar kötvényhozamokban még mindig jelentős felár van a régiós országokhoz képest. Csehországban például a tízéves államkötvények aktuális hozama 5,06 százalék, nálunk ugyanez 7,93 százalékon áll. Lengyelországhoz képest szintén indokolatlanul magasak a magyar hozamok: az ötéves kötvények esetében a lengyel hozamok 6,52 százalékon állnak, míg a magyar kötvényekre 8,55 százalékos hozamot fizetnek.
A vevők összetételéről Suppan Gergely elmondta: a külföldiek állampapír-állománya hónapok óta nem változik számottevően, vagyis a külföldi vevők egyelőre nem jelentek meg a piacon. Szerinte az egyik lehetséges forgatókönyv, hogy rövidesen csökkentik a kötvénykibocsátást, illetve elképzelhető, hogy lassan vevőként jelennek meg a piacon a nyugdíjpénztárak.
"Az államkincstár mintegy 30 milliárd forintot spórolhatott meg az elmúlt hetek hozamcsökkenésével, mivel ennyivel kevesebb kamatot kell kifizetni a kötvényeseknek" - mondta el Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Ugyanakkor a szakember hozzátette, hogy ha az egész évet nézzük, akkor még mindig mínuszban van a mérleg, mivel a hozamok még most is magasabbak, mint amit januárban terveztek.
Németh Dávid szerint a július hátralevő részében és augusztusban tovább erősödhet a forint, utána azonban valószínűnek tűnik egy korrekció, mely 240-ig is visszavetheti a magyar fizetőeszköz árfolyamát. Ez várhatóan a hozamok kismértékű emelkedését hozza majd, de az elemző szerint a korrekció után elindulhat a jelentősebb hozamesés.