Az első negyedéves 44 százalék után a másodikban 35,9 százalékkal nőtt a kiadott lakásépítési engedélyek száma, közölte péntek reggel a statisztikai hivatal. Így az első hat hónapban 38 százalékkal több engedélyt adtak ki építésre a hatóságok, mint egy évvel ezelőtt.
Az első féléves 5581 engedély azonban még mindig eltörpül a válság előtti időszaki értékei mellett. 2002-ben ugyanis 23, 2003-ban 26, 2004-ben 27,9, 2005-ben 25, 2006-ban pedig 19,8 ezer engedélyt adtak ki az év első felében. Vagyis örömteli a robusztus növekedés, de ez egyelőre inkább az alacsony bázisnak köszönhető, mint tényleges kilábalásnak.
Persze szükség van a minél több építési engedélyre, hiszen a ténylegesen megvalósult és használati engedélyt kapott ingatlanok száma még mindig mínuszt mutat éves összevetésben. Az első félévben átadott 3083 darab lakás 6 százalékkal kevesebb, mint 2014 hasonló száma volt. A KSH adatai szerint a mínuszért egyértelműen Budapest a felelős, hiszen itt 15 százalékos visszaesést mértek, míg a megyei jogú városokban 25 százalékos volt a bővülés.
A fővárosi számok mögött szintén erős bázishatások húzódnak meg, hiszen tavaly jelentősebb társasházi fejlesztések készültek el, ami miatt a tavalyi számok a használatbavételi engedélyek számának átmeneti megugrását hozták, ami persze így az idei számokat teszi mínuszossá.
A KSH számai egyébként megerősítik az OTP Jelzálogbank friss elemzését, amely szerint vészesen csökken az új építésű lakások budapesti állománya (lásd: Év végére nem marad új építésű lakás Budapesten). A készlete lecsökkenése, a lakáspiac keresleti oldalának felfutása, a kihelyezett hitelek megugrása úgy tűnik, a fejlesztőket is "észhez térítette" és a fővárosi kiadott építési engedélyek száma 88 (!) százalékkal ugrott meg.
De visszatérve a már átadott lakásokra, azok 45 százaléka köthető ingatlanfejlesztőkhöz, vagyis olyanokhoz, akik az ingatlanokat értékesre fejlesztik. Az újonnan épült lakóépületek között a családi házak aránya 55-ről 54-ra, a többszintes, többlakásos épületeké 41-ről 35 százalékra csökkent.
A használatba vett lakások átlagos alapterülete pedig 99 m2 volt, ugyanannyi, mint egy évvel korábban.
mfor.hu