A tartós fogyasztási cikkek júliusi megrendeléseinek váratlan mértékű növekedéséről szerdán közzétett adat nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy lendület vett az árfolyam-emelkedés. Júliusban a várakozásokat meghaladóan, több mint egy éve a legnagyobb mértékben nőtt a tartós fogyasztási cikkek megrendelése az Egyesült Államokban, az előző havihoz képest két százalékkal.
A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe a szerdai napon 619,2 ponttal, 3,95 százalékkal 16 285,64 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutató 72,88 ponttal, 3,9 százalékkal emelkedett, és 1940,49 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 191,05 ponttal, 4,24 százalékkal erősödött, 4697,54 ponton zárt.
Az amerikai részvényárfolyamokat az elmúlt napokban - a világ más tőzsdéihez hasonlóan - a kínai gazdasági növekedési ütem lassulása miatt kialakult befektetői aggodalmak vetették vissza. A hat egymás utáni veszteséges nap az indexek leghosszabb folyamatos visszaesése volt több mint három éve. Az árfolyamcsökkenés ezalatt két ezer milliárd dollárt csapolt le az S&P-500 index tagjainak együttes piaci tőkeértékéből.
A befektetési döntéseket befolyásoló egyik legjelentősebb tényező az amerikai tőzsdéken már huzamos ideje annak latolgatása, hogy a gazdaságösztönző céllal hosszú évek óta folytatott monetáris lazítás után mikor kezdi meg a Fed a szigorítást, a kamatok emelését. Egyre több Wall Street-i befektető és bróker számít arra, hogy a Fed nem szeptemberben, hanem októberben indítja el kamatemelési ciklusát.
MTI