5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit első osztályú fociliga azért szüntette meg a PPTV-vel kötött közvetítési megállapodást, mert a kínai fél nem volt hajlandó teljes árat fizetni a pandémia-csonkította előző szezonért. Más nemzetközi partnerek viszont kaptak engedményt.

A Premier League (PL) hirtelen felbontotta a kínai PPTV-vel kötött 700 millió dollár értékű meccsközvetítési szerződését, írja a Financial Times (FT). A megállapodás három éves időtartamra szólt, és 2022-ben járt volna le.

A szerződésbontás hátterében az FT által megszólaltatott források szerint az áll, hogy a PPTV nem fizetett ki egy részletet a ligának márciusban, amikor a pandémiás helyzet miatt el kellett halasztani a meccseket. (A The Athletic egy 160 millió fontos kifizetetlen részletről ír. Az 523 millió fontos deal nagyobb része nem érkezett meg.) A Premier League összesen 330 millió font árengedményt adott több közvetítő partnerének, hogy kompenzálják őket a mérkőzések elmaradása miatt kieső bevételekért, de a kínai céggel nem állapodtak meg ilyesmiben, holott hetekig tárgyaltak velük is.

Mohamed Salah gólt szerez a zárt kapus Liverpool - Crystal Palace meccsen, 2020. június 24-én. (Fotó: VCG)
Mohamed Salah gólt szerez a zárt kapus Liverpool - Crystal Palace meccsen, 2020. június 24-én. (Fotó: VCG)

A lap egyik forrása szerint a PPTV még mindig reménykedik abban, hogy meg tud állapodni a PL-lel, de nem hajlandóak a teljes, koronavírus előtti árat kifizetni a pandémia-teremtette új, kedvezőtlen körülmények között.

Az FT a PPTV-t nem érte el, a Premier Legue pedig megelégedett a bejelentéssel, és nem kívánt további kommentárt fűzni a fejleményhez.

Az Athletic már említett cikkében rámutat arra, hogy a kínai tévétársasággal akkor kötötte a PL a szerződést, amikor a távol-keleti ország a kölföldi kormányokkal való kapcsolatainak szorosabbra fűzésén dolgozva, a mérkőzések nézőiért folytatott harcban a leginkább érdeklődött a futballbefektetések iránt. Azóta a helyzet - részben a járvány hatására -megváltozott, és több szakértő is úgy vélte, hogy a PPTV túlárazva vette meg a közvetítési jogokat. A lap forrásai szerint az angol bajnokság a már így is elbukott 500 millió fonton túl nem akar többet veszíteni, így nem volt hajlandó sem csökkenteni a PPTV díját, sem pedig meghosszabbítani a szerződést egy további évvel.

Az Athletic szerint azonban politika is áll a futballüzleti vita mögött. Az angol kormány ugyanis az amerikait követve kitiltotta a Huaweit az angol 5G hálózatból, valamint Boris Johnson 3 millió hongkongi polgárnak akar brit útlevelet adni, amivel Angliába jöhetnek élni és munkát vállalni, és ilyen útlevél birtokában a brit korona jogi védelme is kiterjedne rájuk. A két lépés feldühítette a kínai kormányt, és megtorlásként nem fizet a PPTV a Premier League-nek.

A helyzet azonban még ennél is bonyolultabb lehet. A PPTV anyacége, a Suning, amely Kína egyik legnagyobb elektronikai termékeket árúsító kiskereskedelmi hálózata, komolyan érintett lehetett a koronavírus-járvány miatt, noha erős online jelenléte miatt a kieső bevételek jelentős része visszajöhetett hozzájuk. Mindenestre a cég kínai Szuperligában szereplő csapata nemrég sztrájkba kezdett a kifizetetlen bérek miatt, és a szintén megvásárolt Inter vezetői is sietve közölték, hogy nem engedhetik meg maguknak Barcából távozni szándékozó Lionel Messit.

Mark Dreyer, korábbi sportújságíró, aki korábban Pekingből működtette a Chine Sport Industrial weboldalt, azzal a viccel illusztrálta a szerződések "rugalmas" státusát Kínában, hogy a szerződés aláírása valójában a tárgyalások kezdetét jelenti. Ahogy egy másik Kínából tudósító újságíró, Cameron Wilson fogalmaz: a PPTV nemfizetése a szerződés újratárgyalására tett kísélet. Wilson azt is hozzátette, hogy a Suning egy óriási vállalat, rengeteg készpénzzel, de a kérdés az, hogy ha megint leáll a fuballvilág, mennyi pénzt akarnak erre fordítani.

A szurkolók részérő a felháborodás mindenesetre óriási lenne, mondja a Manchester United hongkongi szurkolói klubjának vezetője, mivel a PL rendkívül népszerű Kínában, és bajnoki közvetítések elvesztését szerinte nem kockáztatja majd a PPTV.

Így többen is vannak, akik szerint mégsem az angol-kínai politikai csatározások részeként kell tekinteni a kialakult helyzetet, hanem egy szokásosnak mondható tárgyalási technikának, noha az is tény, hogy a gazdasági lépések nem társadalmi-politikai vákumban születnek, és a kínai óriáscégek mindig is a pártállam puha hatalmának, a kínai értékek, életmód és kultúra propagátorai voltak.

Mivel a Suning egy 38 milliárd dolláros árbevéteű cég, a vitatott összeg pedig mintegy 200 millió dollár, így biztosan többről van szó, mint pusztán a PL mérkőzéseinek túlértékeléséről.

A Premier League pénzügyi helyzete

A brit első osztály a becslések szerint 850 millió fontos veszteséget fog elszenvedni az elmúlt szezon rövidre vágása miatt. Ennek java részét a meccsnapi bevételek teljes elmaradása adja, hiszen a rajongók nem mehettek be a stadionokba.

A következő szezon is zártkapus mérkőzésekkel indul, ez szeptemberben biztosan így lesz még. De a brit kormány arról tárgyal a PL-lel, hogy októberben már részlegesen újranyitnák a stadionokat, és harmadukig meg lehetne őket tölteni, így a szurkolók meg tudnák egymástól tartani a szükséges távolságot a tribünön. A Premier Legue viszont a kényszerű változások ellenére a következő szezontól is a teljes közvetítői árat várja a partnerektől.

A most felrúgott kínai szerződés ott volt a liga legértékesebb megállapodásai között. Az amerikai NBC-vel hat éves, 1 milliárd dolláros üzletet kötöttek, a katari központú beIN Sports pedig már 1,3 milliárd fontot fizetett 2015-től kezdve a PL-meccsek közel-keleti közvetítési jogaiért.

A PL tavalyi közlése szerint az aktuális, 2022-ben lejáró három éves ciklusban 4,2 milliárd font folyik be hozzájuk csak a nemzetközi közvetítési jogok értékesítéséből, ami óriási ugrás még a megelőző három év 3,2 milliárd fontos összegéhez képest is.

(Financial Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!