Borbély László András, az ÁKK általános vezérigazgató-helyettese az adósságkezelő sajtótájékoztatóján elmondta: jövőre 731 milliárd forint a nettó forint kibocsátási terv, míg a nettó devizakibocsátás 47 milliárd forint. Így továbbra is érvényes az az alapelv, hogy a forintadósságot forintban, a devizaadósságot devizában újítja meg az ÁKK.
Bejelentette: az ÁKK új, hosszabb futamidejű lakossági termék bevezetését tervezi. Borbély László András kiemelte: az ÁKK is természetesen azzal számol, hogy előbb-utóbb lesz IMF-megállapodás, ami azt a célt szolgálja, hogy biztonsági tartalék legyen az ország számára. Hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a szervezet azzal számol, hogy 2013-ban akár lesz, akár nem lesz megállapodás, annak közvetlen finanszírozási szerepe nem lesz. Elmondta azt is, hogy az önkormányzati adósság átvállalása még nincs beépítve a jövő évi tervbe, de a lejáratok nagyságrendjüket tekintve nem játszanak olyan nagy szerepet.
Borbély László András az idei kibocsátás eredményét értékelve elmondta: összesen 88 államkötvény-aukciót tartottak "általában megfelelő, stabil kereslet mellett". Ezeken az aukciókon átlagosan két és félszeres túljegyzés volt és csak egyszer fordult elő, hogy a teljes lefedettséget nem érte el az aukció - tette hozzá.
Kiemelte: a nyár végétől szisztematikusan csökkentek a hozamszintek, párhuzamosan a jegybanki kamatcsökkentési periódussal. Utóbbi a rövidebb, így a 3 hónapos papírok hozamainál érvényesült, míg a kedvező nemzetközi befektetői hangulat a hosszú lejáratoknál érvényesült - tette hozzá. Borbély László András elmondta: a külföldiek kezében lévő forint állampapírok állománya az előző év végi 3797 milliárd forintról december közepére 5020 milliárd forintra nőtt, hasonló mértékben, mint 2011-ben.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy most nem jelent akkora veszélyt a magas külföldi tulajdonhányad, mint 2008-ban, amikor a forintadósság egy részét "beöntötték a piacra". Kifejtette: akkoriban Magyarország euróövezeti csatlakozására váró befektetőknél voltak ezek a papírok, most meg sokkal jellemzőbb, hogy a viszonylag magas hozam miatt veszik az állampapírokat. "Természetesen van kockázat, de nem várható, hogy olyan fajta eladási hullám legyen, mint 2008-ban."
Az idei kibocsátásról elmondta: a nettó kibocsátás - növekvő bruttó kibocsátás és lejárat mellett - 231 milliárd forinttal maradt el a tervektől. A devizakibocsátás mintegy 1226 milliárd forinttal volt alacsonyabb a terveknél, míg a forintkibocsátás 995 milliárd forinttal meghaladta azt. Az ÁKK idén forint államkötvényből 752 milliárd forinttal, lakossági állampapírból 519 milliárd forinttal, míg diszkontkincstárjegyből 292 milliárd forinttal adott el többet, mint amit tervezett.
A szervezet számításai szerint a központi költségvetés bruttó hazai termékhez viszonyított adóssága a 2011 végi 74,6 százalékról 70,3 százalékra csökken az idei év végén, 2,7 százalékpontos árfolyamhatás mellett. Az ÁKK ezt a költségvetésben szereplő 283,4 forintos euróárfolyam alapján számolta.
A jövő évi tervekkel kapcsolatosan Borbély László András elmondta: várhatóan 5117 milliárd forintnyi adósság jár le. Ez mintegy 6-700 milliárd forinttal magasabb az ideinél, elsősorban a diszkontkincstárjegyek és az éven belüli lejárattal rendelkező lakossági állampapírok idei többletértékesítése miatt.
A közgazdász tájékoztatása szerint jövőre 5,1 milliárd eurónyi devizaadósság jár le, amelyet 4-4,5 milliárd eurós devizakibocsátással, illetve a lakossági eurókötvény (PEMÁK) 400 millió eurós és a nemzetközi pénzügyi szervezetektől kapott további 400 millió eurós forrásbevonással kíván finanszírozni az ÁKK. Ezenkívül, a 2008-as IMF-hitelből 1,5 milliárd eurós részlet jár le a Magyar Nemzeti Banknál, de ezt a jegybank is fizeti vissza - tette hozzá.
A devizaforrások kamatfeltételeit ismertetve felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar állampapírok lejárati átlagának tekinthető négy év esetében a CDS-ügyletek ára jelenleg 230-250 bázispont, ami alig haladja meg egy IMF-hitel 200 bázispontos felárát. Az államosított nyugdíjvagyon további értékesítéséről elmondta: nincs összegszerű cél erre, csak az, hogy veszteség nélkül adják el ezeket az eszközöket.
MTI