3p

Megerősítette pénteken a Mol adósosztályzatait a Fitch Ratings, azzal összefüggésben, hogy a magyar olajipari vállalat előző nap bejelentette: ajánlatott tesz a horvát INA közkézen lévő törzsrészvényeinek megvásárlására.

A nemzetközi hitelminősítő péntek esti londoni állásfoglalásában utalást tett  azonban arra, hogy további akvizíciós tervek - vagy a cég pénzügyi helyzetét jelentősen rontó magyar kormányzati intézkedések - esetén kérdésessé válhat a jelenlegi adósbesorolás fenntartása.

A megerősítés a Mol devizában és forintban fennálló, hosszú futamidejű adósságainak közepes befektetői szintű, stabil kilátású "BBB mínusz" osztályzatára, valamint a rövid lejáratú adósságok "F3"-as besorolására vonatkozik. A megerősítéshez fűzött elemzésében a Fitch Ratings úgy számol, hogy a Molnak hozzávetőleg 84 milliárd forintot kell majd fizetnie a 8 százaléknyi részvényhányadért, ha az összes - jórészt egyéni - részvényes hajlandó eladni papírjait a magyar cégnek.

A hitelminősítő saját becslése szerint az ügylet 0,2-szeres szorzóig terjedő mértékben ronthatja a Molnak az elmúlt tizenkét havi alapszintű pénzforgalmi egyenleghez (EBITDA) mért nettóadósság-rátáját a szeptember végi kétszeres szorzóhoz képest.

A Fitch az elemzésben közölte: véleménye szerint a Molnak adósminősítési szempontból korlátozott mozgástere van felfelé, egyrészt a most bejelentett akvizíciós szándék miatt, másrészt a magyar kormány több közelmúltbeli döntése miatt is, tekintettel elsősorban az energiaszektorra kirótt különadókra, amelyek a Molt is terhelik.

Ennek következtében a cég bármilyen további akvizíciós szándéka, vagy a magyar kormány bármilyen újabb, a Mol pénzforgalmi mutatóit jelentősen szűkítő döntése valószínűleg "negatív nyomást" gyakorolna a cég adósosztályzataira - áll a Fitch Ratings péntek esti londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint a magyar makrogazdasági helyzet egyébként is lefelé ható kockázatokat teremt a Mol számára. Ezt részben ellentételezi, hogy az erősödő nyersolajárak nyomán javult az olaj- és földgázkitermelő ágazat helyzete, és a finomítói üzletág eredményessége is "mérsékelt javulást" mutat az idén.

A Fitch idén március végén adta meg a "BBB mínusz" szintű, vagyis még éppen befektetésre ajánlott, stabil kilátású minősítést induló besorolásként a Molra, arra a véleményére hivatkozva, hogy a magyar vállalatnak fenntartható, vezető piaci pozíciója van Közép- és Délkelet-Európában.

A Fitch az új Mol-besorolás megállapításához fűzött akkori londoni elemzésében kiemelte: az európai társvállalatokkal összevetve szilárdak a cég pénzforgalmi mutatói a feltárási és kitermelési, valamint a finomítói és marketingszektorban, emellett a Mol magyarországi és szlovákiai finomítói létesítményei magas minőségűek és kedvező elhelyezkedésűek.

A Fitch Ratings Mol-besorolása ugyanakkor egy fokozattal gyengébb a Fitch által Magyarországra mint szuverén adósra nyilvántartott, "BBB" szintű besorolásnál. A magyar államadósi osztályzat kilátása azonban negatív a Fitch Ratings listáján, a Mol besorolásáé pedig stabil.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's mindazonáltal a magyar olajipari céget befektetési szint alatti, "BB plusz" hosszú távú besorolással tartja nyilván. Ennél a cégnél a magyar szuverén devizaadósi osztályzat "BBB mínusz", negatív kilátással.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!