A múlt hét végén nagyon visszaesett a BUX index a tengerentúli pénzügyi szektorból érkező negatív hírek és a dráguló olaj hatására. Ma reggel még korrekcióra lehetett számítani, eleinte felfelé is indult a mutató, de nem lett tartós a pozitív hangulat. Délelőtt jelentősen visszaesett, végül a nap második felében pénteki értéke környékén mozgott a BUX.
Az index 20 472 ponton zárta a kereskedést, ami 0,73 százalékkal volt magasabb a péntekinél. A forgalom ismét alacsony volt az elmúlt hetekhez hasonlóan: 14,2 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető papírok közül jórészt a Mol húzta felfelé a mutatót, az olajrészvények 3,53 százalékos drágulás után 20 400 forintot értek, ezzel majdnem ledolgozták pénteki esésüket. Az OTP viszont tovább gyengült: 0,81 százalékos esés után 6250 forintba kerültek a papírok. A Magyar Telekom is folytatta meredek zuhanását, 1,48 százalékos bukás után 734 forinton álltak a cég részvényei a záráskor.
A pénteki nagy visszaesés után a gyógyszerpapírok ma már csak kismértékben gyengültek, de ez betudható a forint délutáni gyengülésének. Az Egis 0,26 százalékos mínuszban fejezte be a napot, a Richter pedig úgyanúgy 32 ezer forinton zárt, mint pénteken.
Jelentős makroadat nem jelent meg a tengerentúlon, ezért jórészt az olajár és a vállalati hírek irányíthatják ma az amerikai kereskedést. Az olaj ára délelőtt emelkedett, majd csökkenésnek indult. Délután már csak 59 centtel volt drágább egy hordó nyersanyag, mint pénteken, így 135,95 dollárba került.
A forint a pénteki rekordszintje után ma ismét a 240-es szint fölé gyengült az euróval szemben miután a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa meglepetésre nem emelte meg a jegybanki alapkamatot. A piac teljes egyetértésben 25 bázispontos emelést várt, a kamat viszont maradt 8,5 százalékon.
Amerikában a hét második felében várhatók jelentős makroadatok, melyek közül a Fed szerdai kamatdöntése lesz a legjelentősebb. Az elemzők egyelőre megosztottak abban a tekintetben, hogy mire lehet számítani az amerikai jegybanktól, de az biztosnak tűnik, hogy az inflációs nyomás miatt még az idén szükség lesz kamatemelésre.
A vezető nyugat-európai indexek elsősorban délutáni teljesítményüknek köszönhetően tudták pluszban zárni a napot. A magyar tőzsde zárása után a francia CAC 40 0,17 százalékos pluszban volt, az FTSE 0,71 százalékkal erősödött a nap második felére, a DAX pedig 0,41 százalékot javított.
A vezető amerikai indexek emelkedéssel nyitottak ma, majd lefelé fordultak. A Dow Jones index az első néhány óra után 0,09 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a Standard & Poor's kismértékű pluszban volt, a Nasdaq pedig 0,58 százalékot bukott a nyitás után.