3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi események nem kedveztek a részvénypiacoknak az elmúlt héten, az arab országokban nem javult a helyzet, az eurózónában ismét előtérbe kerültek a perifériás országok adósságproblémái, továbbá a Japánt ért földrengés a piacokat is megrázta. Mindezek hatására a Budapesti Értéktőzsdén estek az árfolyamok, bár pénteken nyereségben zárt a BUX.

A BÉT részvényindexe, a BUX 22239,37 ponton zárt pénteken, 696,52 ponttal, 3,04 százalékkal alacsonyabban az előző heti záró áránál. A heti forgalom jócskán elmaradt az előző hetitől, mindössze 62,2 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 106,5 milliárd forint értékben születtek üzletek.

A BÉT-en hétfőn még stagnáltak az árfolyamok, majd keddtől három napon át esett a magyar piac, túlteljesítve a régiós tőzsdék gyengülését is, ami a szakértők szerint az alacsony forgalomra, illetve a vételi érdeklődés hiányára vezethető vissza.

Csütörtökön a nemzetközi piacokon is borússá vált a hangulat, miután a Moody's hitelminősítő a görög államadósság hétfői drasztikus, három fokozattal lejjebb sorolása után leminősítette Spanyolország államadósságát is. Eközben az észak-afrikai és közel-keleti országokban hetek óta tartó zavargások átterjedtek Szaúd-Arábiára is, ahol fegyvert is bevetettek a tüntetések megfékezésére.

Pénteken fokozta a rossz hangulatot a Japánt ért hatalmas erejű földrengés, amely megrázta a nemzetközi pénz- és nyersanyagpiacokat is, zuhant a részvényindexek és a nyersanyagok ára, beleértve a kőolajat is. A borús kezdet után a magyar piac nap közben erősödni kezdett, és a Mol kivételével a vezető részvények nyereségben zártak.

A piaci szakértők jó esélyt látnak arra, hogy megtörik a hosszú ideje tartó emelkedő trend a részvénypiacokon, mivel nőnek a befektetői félelmek az emelkedő az inflációval és a gazdasági növekedési kilátásokkal kapcsolatban. Ebben a helyzetben nem túl szerencsés, hogy Magyarországon éppen most van négynapos ünnep, az ezt követő, szerdai kereskedés így érdekes fejleményeket hozhat.

A BÉT-en a vezető részvények gyengültek az elmúlt héten. A legnagyobbat a Mol és az OTP árfolyama esett, míg a Magyar Telekom stabil maradt. A 62,2 milliárd forintos összforgalomból az OTP részvények adásvétele 52,56 százalékot tett ki, a Mol 26,81 százalékkal, a Magyar Telekom 6,57 százalékkal, a Richter pedig 6,44 százalékkal részesedett.

A Mol 6,91 százalékot veszített értékéből, 22620 forintra esett az árfolyama. Az OTP részvények ára egy hét alatt 1,76 százalékkal csökkent, 5477. forintot értek pénteken záráskor a bank papírjai. A Magyar Telekom részvények ára változatlan, 570 forint maradt.

A Richter árfolyama 0,46 százalékkal 37500 forintra csökkent, míg a másik gyógyszeripari részvény, az Egis hasonló arányban 0,54 százalékkal 19195 forintra mérséklődött egy hét alatt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!