Mindkét elnökjelölt támogatói különböző érveket sorakoztatnak fel, miért lenne jó, ha John McCain vagy Barack Obama lenne az elnök. A Wall Streetnek azonban lényegében mindegy, ki kerül ki győztesen a keddi szavazásból, nincs jelentős különbség a jelöltek programja között, ráadásul a válság miatt biztosan meg lesz kötve a keze az új elnöknek.
Természetesen a politikusoknak jelentős hatásuk van az amerikai gazdaságra, illetve arra, hogyan lábal ki a mostani válságból az ország, azonban az elemzők úgy vélik, hogy önmagában egyik jelölt megválasztása sem gyógyíthatja meg a gazdaságot. "A gazdaság egy nagy gépezet, amiben az elnök csak egy bürokrata" - nyilatkozta az AP hírügynökségnek Ron Florance, a Wells Fargo elemzője.
A szakemberek arra számítanak, hogy nem fognak jelentősen elmozdulni a Wall Street vezető indexei a választás hatására, 2009-ben azonban lassan magukhoz térhetnek a részvényárfolyamok a mostani mélypontokról. A tőzsde azonban a gazdaságnak csak egy szelete, az új elnöknek szembe kell majd néznie a mintegy 500 milliárd dolláros államháztartási hiánnyal, ami jövőre akár a duplájára is emelkedhet az előrejelzések szerint.
Éppen a magas deficit miatt arra számítanak, hogy az új elnök hivatalba lépése után az első évben mindenképpen a válságról fognak szólni a dolgok, jelentősen meghatározza majd a gazdaságpolitikát.
McCain támogatói egyébként szívesen hozzák fel érvként, hogy a Wall Street befektetői szívesebben látnák a republikánus jelöltet az elnöki székben, Obama pártolói ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a tőzsde mindig jobban szerepelt a demokrata elnökök idején. Robert Froelich, a Deutsche Bank elemzője úgy véli, hogy ha Obama lesz az elnök, akkor a következő négy év pozitív lehet az alternatív energiacégek számára, illetve talán a papír- és acélipar lehet a ciklus nyertese. McCain elnöksége viszont a nagy energiacégek számára lenne kedvező, a republikánus jelölt ugyanis ellenzi a szélenergia profitjának megadóztatását, valamint a pénzügyi cégek járhatnak jól az osztalékadó és a hosszútávú tőkebefektetések adójának eltörlése miatt.
A történelem alapján az valóban kijelenthető, hogy a demokrata elnökök alatt a tőzsdeindexek jelentősebb erősödést mutattak, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a demokraták gazdaságpolitikája egyértelműen pozitív a Wall Street számára. Yale Hirsch egy elméletet is kidolgozott arról, hogyan teljesít a tőzsde az elnökválasztások függvényében. A teória szerint a választások évében általában jól szerepeltek a vezető részvényindexek, majd a választások utáni évben visszaestek, és onnan kapaszkodtak vissza a következő választásig.
Szakemberek a Fed szerepét is elemezték az elnökválasztások függvényében, a legfőbb megállapításuk az volt, hogy a jegybank nagyobb eséllyel csökkentett kamatot az elnöki ciklusok második felében.