4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg Brüsszelben úgy tűnik, már nem csak a gazdaságpolitika kvantitatív értékeit helyezik előtérbe, itthon a mindent a számokért elv a fő mozgatórugó - vélik heti elemzésükben a Raiffeisen szakemberei.

Miközben Brüsszelen azokat a jeleket vélik felfedezni a Raiffeisen Bank szakemberei, hogy a gazdaságpolitikának már nem csak a kvantitatív értékeit helyezik előtérbe, itthon úgy tűnik a számszerű célért mindent elv a mozgatórugó. (A kormány péntek késő délután jelentette be a harmadik kiigazító csomagját, mely a korábbiakkal ellentétben nem 60, hanem 90 millliárdos kiigazítást jelent. A csomag tartalma csak megerősíti ezt a nézetet: Itt a csomag: soha nem feleződik meg a bankadó)

Emellett a gazdaság gyengébb lábakon áll, mint amire számítani lehetett: a harmadik negyedévben ismét csökkent a GDP (immár ötödik negyedéve nem volt példa növekedésre - mármint statisztikai hibánál nagyobb mértékűre). "Mi már fordulópontra számítottunk a júliustól szeptemberig terjedő időszakban, nagy valószínűséggel az aszálykárok által sújtott mezőgazdasági termelés húzta vissza a gazdaságot" - derül ki a Raiffeisen heti elemzéséből.

Hiába dől a kormányzati szereplőkből az optimizmus, a szakemberek számításai szerint a későbbiekben is szinte kizárólag az export-szektor fog tudni növekedni, azon belül is az autógyártás. A 2012-es évben várhatóan 1 százalékot meghaladó marad a recesszió a gazdaságban. Némileg jó hírként említik, hogy az infláció is alacsonyabb lett a várakozásoknál, októberben visszakúszott 6 százalékra, de változatlanul nagyon magas marad, és jövő év első felében is 5 százalék fölötti lesz.

A magyar tőzsdére begyűrűzött a nemzetközi pesszimizmus

A hetek óta tartó meglehetősen pesszimista nemzetközi hangulat ellenére kifejezetten erősen tartotta magát a magyar piac, mostanáig - írják a Raiffeisen elemzők a magyar tőzsdepiacról. A héten három nagy papír is közzétette harmadik negyedévre vonatkozó eredményeit. A Mol január óta nem tapasztalt heti mértékű zuhanást szenvedett el, pedig eredményszámai megfeleltek a várakozásoknak. Sőt, még a kazah olajmező megvételét is nyélbe ütötte. Azonban a Q4-ben gyenge kereslettel szembesül, ahol további elbocsátásokhoz kapcsolódó addicionális költségekre kell számítani - részletezik az elemzők. A másik nagy papír, az OTP, előrejelzéseket túlszárnyaló számokat tett közzé. Azonban hiába száguld Oroszország és Ukrajna, Magyarországon lomha marad a hitelezési ütem, sőt stagnálástól tartanak. Pozitív hír, hogy csökkenhetnek a céltartalékok és hogy magasabb osztalékot kíván kifizetni - emelik ki. A forgalom is ráadásul négy hete bővül. A hét talán legnagyobb negatív meglepetése a Richter beesése. A legnagyobb hazai gyógyszergyártó azért esett, mert kikerül az MSCI EM és Hungary indexekből. A hír napján pánikszerű kényszereladások hatására volt, hogy 8 százalékos mínuszban járt a papír. Látható, hogy a pesszimista nemzetközi hangulat csak begyűrűzött hazánkba is. A múltbéli tapasztalatok arra engednek következtetni, hogy ilyenkor gyakran beragad a hangulat idehaza, pláne, hogy a tengerentúlon egyelőre nincs jele fordulatnak - derül ki az elemzésből.

Csak a jövő év első felében kezdődhet az eurózónás kilábalás

Másodszor is recesszióba süllyedt négy éven belül az eurózóna az Eurostat csütörtöki közlése szerint. A szakemberek szerint az egyelőre rendelkezésekre álló negyedik negyedévi ismeretekből úgy tűnik, az európai gazdaság nem kezdett még bele a gödörből való kikecmergésbe. E téren arra számítanak a szakemberek, hogy ez inkább a jövő év első felének tendenciája lehet.

Görögország is mélyebb recesszióban van, mint amivel a kormányzat kalkulált, de nem emiatt van most újból a középpontban. Az eddig egységesnek mutatkozó Trojka ugyanis kezd tagolódni a görög probléma kapcsán. Az EU már döntött arról, hogy két évvel több határidőt adjanak a Görögországban bevezetett intézkedések eredményeinek, ezt azonban az IMF egyre rosszabb szemmel nézi. Részükről azt vallják, az intézmények is el kell engedjenek a görög adósságból, azaz újabb leírás szükséges. Ilyesmiről az éppen választási kampányt indító német kormányzat természetesen nem akar hallani. Jövő kedden újra üléseznek, hogy rendezzék a vitás ügyet, de egyre kevésbé valószínű, hogy ezen alkalommal a görög állam megkapja a lassan négy hónapja tologatott segélycsomag-részletet. Vélhetően erre egy héttel később kerül már csak sor. Addig is olyan áthidaló kölcsönökkel finanszírozza magát, mint amit a héten is felvett a piacról: rövid lejáratú kincstárjegyekből kedden több mint 4 milliárd eurót sikerült bevonnia - vélik a Raiffeisen Bank szakemberei.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!