A számos város- és ingatlanfejlesztés új virágzást hozott a tó partján. Ezt a fejlődést a válság sem tudta teljesen derékba törni. Jóllehet a Balatonnál nyaralni vágyók által keresett ingatlanok ára jellemzően 20–40 százalékkal csökkent három-négy év alatt, ám a felkapott tengerparti fejlesztések némelyikénél sokkal drámaibb volt az árzuhanás. Ugyanakkor idehaza erősen differenciálódott a tranzakciók száma alapján mintegy felére zsugorodó kereslet.
Az ingatlanpiacon a felső tízezernek és a felső középosztály tagjainak egyre növekvő igényszintjét nem könnyű kiszolgálni. Az igazi sláger a közvetlen vízparti telek vagy ott épült luxusvilla. Az is magasan tartja ezek árát, hogy pár éve nincs új lehetőség közvetlen parti parcellázásra, mert a Balaton-törvény értelmében legalább 7 méteres parti sávot szabadon kell hagyni, kivéve a már kialakított telkeket.
Siófok környékén egy közvetlen vízparti telek 100–120 ezer forintos négyzetméteráron, egy tóhoz igen közel eső szép villa pedig legalább 60–70 millió forintért kel el, nem beszélve a vízparti "kastélyokról", amelyek közt akad félmilliárd forint feletti is.
A régióban, ugyanúgy, mint másutt a Balaton körül, 2005 óta gyakorlatilag eltűntek a német, az osztrák és a holland vevők. Ez a hullám lecsengett, de most az oroszok és az ukránok keresnek nívós apartmanokat, házakat – mondja a Duna House irodavezetője a Figyelőnek. Az eladók a külföldi érdeklődők helyett inkább a hazai középosztályban reménykedhetnek: tény, hogy egyre több fővárosi vagy nagyvárosi jómódú fiatal és családos középkorú keres lakható méretű, 100–120 négyzetméter körüli, nemrég épült családi házat vagy több szobás, újszerű lakást a tó közvetlen közelében. Az északi parton Balatonalmádi és Balatonudvari között az ilyen házak, Siófokon és környékén pedig a lakások kelendőek.
A színvonalas középkategóriás kínálat ugyanakkor mindenütt erősen lecsökkent a tó körül. A jó adottságú ingatlanok tulajdonosai zömmel már korábban túladtak a portékán, illetve ma már ritkán akarják elfogadni a 20–30 százalékkal alacsonyabb árakat, így pedig nem születik üzletkötés, olvasható a Figyelőben.