3p

Komoly emelkedést produkáltak a hétvége előtt a vezető ázsiai részvényindexek. Főleg a légitársaságoknak volt jó napjuk azután, hogy jelentősen csökkent az olaj világpiaci ára, emellett a bankok teljesítettek az átlagosnál jobban.

Egycsapásra eltűntek a tegnapi félelmek az ázsiai piacokról, pénteken a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe már 9678 ponton zárt, ami 0,85 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értékénél. Ennél is nagyobbat ugrott a hongkongi Hang Seng, mely 1,72 százalékot javított és a Shanghai Composite, mely 2,4 százalékkal zárt tegnapi szintje felett. Optimista volt a hangulat Szöulban is, a Kospi 1,7 százalékkal erősödött, a tajvani tőzsde vezető indexe azonban kilógott a sorból 0,4 százalékos lecsorgásával.

Csütörtökön még világszerte az amerikai gazdaság lassulása aggasztotta a befektetőket, ez a távol-keleti piacokra is rányomta bélyegét. Azonban a jelek szerint hamar elfelejtették a kockázatokat, hiszen péntekre nyoma sem volt a korábbi pesszimizmusnak. Ehhez az is hozzájárult, hogy a kínai miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy az inflációs nyomást ellenőrzésük alatt tartják. Ezzel sikerült megnyugtatni a befektetőket, hiszen a kínai infláció hónapok óta aggasztja a piacokat, többször kellett már kamatot emelni, illetve a bankok kötelező tartalékrátáját növelni.

A kínai kommentárnak köszönhetően az ország bankjai jókora szárnyalással zártak, a Bank of China 2,67 százalékkal, a China Construction Bank pedig 3 százalékkal kapaszkodott tegnapi árfolyama fölé. Tokióban az exportőrök "vitték el" a mai napot a jen gyengülésének köszönhetően. A Sony 2,4 százalékot, a Toyota pedig bő egy százalékot javított a nap végére. Majdnem 5 százalékkal ugrott feljebb a Toshiba azt követően, hogy a Mitsubishi UFJ, a legnagyobb japán bank a korábbi semlegesről felülteljesítőre változtatta a részvények értékelését. Szöulban az elektronikai cégek voltak a nap nyertesei, a Samsung 2,8 százalékkal, az LG Electronics pedig 2,4 százalékkal drágult a kereskedés végére.

Tegnap a pesszimista piaci hangulatban az olaj ára is meredeken zuhant, amiben annak is szerepe volt, hogy az Egyesült Államok és a Nemzetközi Energia Ügynökség más tagállamai bejelentették, hogy 60 millió hordónyi olajat dobnak piacra stratégiai készleteikből, hogy a Líbiában kiesett termelést pótolják. Péntek reggel a Brent hordónkénti ára 108,31 dollárt ért, míg a WTI 91,93 dollárba került.

Az olajáresés hírére a légitársaságok részvényeit azonnal venni kezdték, az Air China a nap végére majdnem 9 százalékkal ugrott tegnapi értéke fölé, míg a Singapore Airlines bő 2 százalékkal drágult, a Quantas pedig 1,94 százalékos pluszban volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!