Egycsapásra eltűntek a tegnapi félelmek az ázsiai piacokról, pénteken a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe már 9678 ponton zárt, ami 0,85 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értékénél. Ennél is nagyobbat ugrott a hongkongi Hang Seng, mely 1,72 százalékot javított és a Shanghai Composite, mely 2,4 százalékkal zárt tegnapi szintje felett. Optimista volt a hangulat Szöulban is, a Kospi 1,7 százalékkal erősödött, a tajvani tőzsde vezető indexe azonban kilógott a sorból 0,4 százalékos lecsorgásával.
Csütörtökön még világszerte az amerikai gazdaság lassulása aggasztotta a befektetőket, ez a távol-keleti piacokra is rányomta bélyegét. Azonban a jelek szerint hamar elfelejtették a kockázatokat, hiszen péntekre nyoma sem volt a korábbi pesszimizmusnak. Ehhez az is hozzájárult, hogy a kínai miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy az inflációs nyomást ellenőrzésük alatt tartják. Ezzel sikerült megnyugtatni a befektetőket, hiszen a kínai infláció hónapok óta aggasztja a piacokat, többször kellett már kamatot emelni, illetve a bankok kötelező tartalékrátáját növelni.
A kínai kommentárnak köszönhetően az ország bankjai jókora szárnyalással zártak, a Bank of China 2,67 százalékkal, a China Construction Bank pedig 3 százalékkal kapaszkodott tegnapi árfolyama fölé. Tokióban az exportőrök "vitték el" a mai napot a jen gyengülésének köszönhetően. A Sony 2,4 százalékot, a Toyota pedig bő egy százalékot javított a nap végére. Majdnem 5 százalékkal ugrott feljebb a Toshiba azt követően, hogy a Mitsubishi UFJ, a legnagyobb japán bank a korábbi semlegesről felülteljesítőre változtatta a részvények értékelését. Szöulban az elektronikai cégek voltak a nap nyertesei, a Samsung 2,8 százalékkal, az LG Electronics pedig 2,4 százalékkal drágult a kereskedés végére.
Tegnap a pesszimista piaci hangulatban az olaj ára is meredeken zuhant, amiben annak is szerepe volt, hogy az Egyesült Államok és a Nemzetközi Energia Ügynökség más tagállamai bejelentették, hogy 60 millió hordónyi olajat dobnak piacra stratégiai készleteikből, hogy a Líbiában kiesett termelést pótolják. Péntek reggel a Brent hordónkénti ára 108,31 dollárt ért, míg a WTI 91,93 dollárba került.
Az olajáresés hírére a légitársaságok részvényeit azonnal venni kezdték, az Air China a nap végére majdnem 9 százalékkal ugrott tegnapi értéke fölé, míg a Singapore Airlines bő 2 százalékkal drágult, a Quantas pedig 1,94 százalékos pluszban volt.
mfor.hu