3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A márciusban csökkenő aranyárat több jegybank is igyekezett aranyvásárlásra kihasználni. A legnagyobb vevők Mexikó, Oroszország és Törökország voltak. Ezzel beigazolódtak korábbi híresztelések, amelyek agresszív jegybanki aranyvásárlásról számoltak be az elmúlt hónap folyamán a tőzsdén kívüli kereskedésben, tájékoztat az aranypiac.hu.

A Bloomberg hírügynökség értesülése szerint idén márciusban ismét jelentős volumenben zajlottak intézményi aranyvásárlások, miután az év első két hónapja e tekintetben még valamivel csendesebben alakult.

Januárra 15,1 tonna növekményt, februárra -3,1 tonna csökkenést jelentett még korábban az Arany Világtanács nemzetközi összesítésben. A friss márciusi adatok most a Nemzetközi Valutaalaptól származnak.

A két legnagyobb vásárló Mexikó és Oroszország voltak. A közép-amerikai ország 16,8 tonnával növelte a jegybanki aranykészleteket, amelyek most elérik a 122,6 tonnát. Mexikó egy éve kezdett masszív aranyvásárlásba. Azt megelőzően évtizedekig 10 tonna alatt volt az ország aranytartaléka.

Oroszország ezzel szemben már évek óta következetesen tornázza felfelé a központi bank aranykészletét. Az aktuális adatok szerint márciusban újabb 16,5 tonna nemesfém vándorolt a jegybanki értéktárába.

A Közel-Kelet egyik legaktívabb aranypiaci szereplője Törökország. Ankara márciusban az adatok szerint 11,5 tonnával gyarapította központi pénzintézete aranytartalékát. A jegybanki készlet tavaly év
végén ugrásszerűen már 200 tonna közelébe növekedett a korábban évekig változatlan 116
tonnáról. Ez a növekedés vélhetően annak eredményeként következett be, hogy az ankarai kormány a tavalyi utolsó negyedévben hozott egy intézkedést, amely szerint az ország kereskedelmi bankjai a
kötelező tartalék képzést a központi bank felé arannyal is teljesíthetik.

További aranyvásárlások történtek még Kazahsztán (+4,3 tonna), Ukrajna (+1,2 tonna), Tádzsikisztán (+0,4 tonna) és Fehéroroszország (+0,1 tonna) részéről. Egyedüli eladóként Csehország vált meg 0,1
tonna aranytól.

Az adatok összesítése azt mutatja, hogy a nemzetközi aranytartalékok a múlt hónapban 50,7 tonnával bővültek, vagyis a jegybankok márciusban ismét nettó aranyvásárlóknak bizonyultak. Ezzel folytatódik az utóbbi években megfigyelhető trend, amely szerint a fejlett országok korábbi aranyeladásai elapadtak, a feltörekvő országok pedig ütemesen próbálják behozni lemaradásukat az arany tartalékolásában.

A cél a portfóliók diverzifikálása révén a devizatartalékokban rejlő kockázatok mérséklése. Mexikóban az arany részaránya a devizatartalékokban aktuálisan mindössze 3,9 százalék, Oroszország esetében pedig ugyanez 9.7 százalék, ami elmarad a 12 százalék feletti világátlagtól, nem is beszélve a két legnagyobb aranyvagyonnal rendelkező országgal, az Egyesült Államokkal és Németországgal való összehasonlításról, ahol ez az arány több mint 70 százalék.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!