A bejelentés szerint a Logical Mining CC, a Calypso Mining Advisors CC és Mohikan Development CC, korábban egyenként öt százalék feletti tulajdonosok, értékesítették a részvényeket.
Az eladásra a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) határozata kötelezte a befektetőket másik két befektetővel együtt, mert az időközben történt alaptőke-emelést követően az összehangolt eljárásuk miatt vételi ajánlatot kellett volna tenni a Genesis többi részvényesének. A felügyelet az idén februárban egyenként 20-20 millió forint bírságot szabott ki ezekre a befektetőkre, összesen 100 millió forintot.
A PSZÁF azért indított piacfelügyeleti eljárást, mert a Genesis által zártkörű részvénykibocsátás keretében lebonyolított alaptőke-emelésében ezek a cégek együttesen 33 százalékot meghaladó befolyást szereztek. A határozat szerint az ajánlattételi kötelezettségüknek a jogszabályban meghatározott tizenöt napos határidőn belül nem tettek eleget.
A felügyelet a Logical Mining CC, a Pinning Properties CC, a Calypso Mining Advisors CC és Mohikan Development CC társaságot (valamennyi dél-afrikai cég), valamint a Vital Source SA-t kötelezte részvényeinek eladására a határozattól számított 60 napon belül. Ez a határidő 2011. április 26-án járt le.
A tőkeemelést követően a Calypso Mining Advisors CC tulajdoni aránya 50,74, a Logical Mining CC aránya 10,04, a Mohikan Development CC aránya 10,82, a Pinning Properties CC arány 1,43, a Vital Source SA tulajdoni aránya pedig 9,16 százalékra nőtt. Az alaptőke-emelés kapcsán összehangoltan eljáró társaságok Genesis Nyrt.-ben szerzett tulajdonosi részesedésének mértéke elérte a 82,19 százalékot.
A Genesis részvényeit a Budapesti Értéktőzsde "B" kategóriájában jegyzik, a papírok kedden 156 forinton zártak, az utóbbi egy évben az árfolyam minimuma 146, maximuma 412 forint volt.
MTI