Jelentősen gyengült a csütörtöki kereskedés végére a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely több mint 2 százalékkal zárt előző napi értéke alatt. A vezető részvények közül az OTP lett a nap vesztese, a bankpapírok ugyanis több mint 4 százalékkal lettek olcsóbbak. Délután a forint is meredeken gyengült az euróval szemben, ismét 270 fölé emelkedett az árfolyam néhány perc alatt.
19 037 ponton fejezte be a kereskedést a BUX index, ez 2,57 százalékkal maradt el a szerdai értékétől. A forgalom alacsonyabb volt, mint az utóbbi hetekben, de ez tekinthető normálisnak, a nap végére 21 milliárd forint cserélt gazdát.
A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből, a legnagyobb vesztes az OTP lett. A bankpapírok a végére 4700 forintig estek vissza, ez 4,57 százalékkal maradt el a szerdai árfolyamtól. 1,91 százalékos mínusszal zárt a Mol a hajnalban megjelenő gyorsjelentés előtt, így az olajcég papírjai 14 370 forintot értek. 789 forinton állt délután a Magyar Telekom, ez 0,5 százalékos gyengülést jelentett.
Veszítettek értékükből a gyógyszergyártók is a csütörtöki nap során: a Richter 38 005 forintos szintje 2,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint szerdán, míg az Egis 0,73 százalékos lecsorgást követően 19 805 forintot ért.
Hirtelen gyengült nagyot a forint csütörtök délután, miután Bánfi Tamás, az MNB Monetáris Tanácsának tagja a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy a jelenleginél jelentősen alacsonyabb kamat és gyengébb forint kéne ahhoz, hogy a gazdaság gyorsabban lábaljon ki a recesszióból. A jegybanki döntéshozó szavaira azonnal 270 fölé rántották a magyar devizát az euróval szemben. A részvénypiac zárása után nem sokkal 271,10 forintot kellett adni egy euróért, ami már majdnem 1 százalékos forintgyengülést jelentett. A dollárral szemben 190,22-ig gyengült a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank jegyzése 177,81-nél állt.
A Bánfi-nyilatkozat mellett délután az is ráerősített a negatív hangulatra, hogy a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő ismét a magyar bankrendszerrel kapcsolatos kockázatokra figyelmeztetett és előrevetítette a besorolás felülvizsgálatát.
A nemzetközi tőzsdék sem dicsekedhettek túl jó teljesítménnyel, délutánra szinte mindenhol elromlott a hangulat. A londoni tőzsde FTSE indexe 0,67 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX index 1,56 százalékot veszített értékéből. Régiónkban a varsói WIG 20 index 1,54 százalékkal esett vissza, a prágai PX pedig 0,77 százalékkal esett szerdai zárószintje alá.
Amerikában ugyan a nyitás előtt a vártnál jobb GDP-adat jelent meg, azonban a Wall Street vezető indexei mégis lefelé indultak. Az első néhány óra után a Dow 0,64 százalékkal állt előző napi szintje alatt, a S&P pedig 0,95 százalékos mínuszban volt.