1,2450 alá zuhant szerda reggelre az euró a dollárral szemben, utoljára majdnem két éve, 2010 júniusában volt a mostaninál gyengébb a közös európai fizetőeszköz. A mostani esés majdnem fél százalékot jelentett keddhez képest. A forint eleinte jól tartotta magát, kilenc óra után azonban a magyar fizetőeszközt is lejtőre tették. Délelőtt már 298,17 forintot kellett adni egy euróért, ami 0,25 százalékkal magasabb volt a tegnapi jegyzésnél. Nem sokkal korábban 299 felett is járt az árfolyam, majd onnan kapaszkodott vissza. A dollárral szemben 239,78-ig esett a magyar deviza, míg a svájci frank 248,35 forintba került.
Az euró és a forint zuhanásának oka, hogy szerda reggelre ismét kiéleződtek a feszültségek az eurózónával, főleg Spanyolországgal kapcsolatban. Jól jelzi a hangulatot, hogy a spanyol tízéves kötvényhozam 6,5 százalékra emelkedett, és az olasz hasonló futamidejű papírok másodpiacán is 6 százalék feletti jegyzések alakultak ki.
Az elemzők szerint a romló hangulat elsődleges oka, hogy sajtóhírek szerint az Európai Központi Bank (EKB) elutasítja a spanyol bankmentés tervét. A Financial Times számolt be elsőként arról, hogy Frankfurtnak nem tetszik a Bankia állami feltőkésítésének ötlete, ezért a spanyol hatóságoknak várhatóan új tervet kell majd kidolgozniuk. A lap írása szerint az, hogy a kormány 19 milliárd eurónyi kötvénnyel tőkésítené fel a negyedik legnagyobb spanyol bankot, sértheti azt a tiltást, mely szerint a központi bank nem finanszírozhatja a kormányokat.
A Bankia május elején még a harmadik legnagyobb spanyol bank volt, majd múlt pénteken kért állami segítséget, mert nem tudta fizetni lejáró adósságait. A kormány terve az volt, hogy több milliárd eurónyi kötvényt tol a pénzintézetbe, majd azt a Bankia az EKB-nál készpénzre váltja. A bank részvényei a szerdai kereskedés első felében több mint 13 százalékos zuhanásban voltak.
mfor.hu