4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfői nagy zuhanás után kedden reggel számottevően erősödött a rubel, ez azonban nem tartott sokáig. Az orosz helyzet romlása a régiónkat is elérte, a forint kedden délelőtt jelentősen gyengült.

Úgy tűnik, a befektetők egyre komolyabb aggodalommal néznek Kelet-Európára, és az orosz gazdaság megroppanása miatt térségünk kockázata is növekszik. Ennek tudható be, hogy az elmúlt napokban folyamatosan, de kisebb mértékben gyengülő forint kedden másfél százalékkal esett, és pillanatok alatt elérte a 313,50-es szintet. Ez a hétfői kurzushoz képest 4,3 forintos gyengülést jelent.

Így gyengült be hirtelen a forint
(Forrás: eco.hu)

Reméljük a gyengülés ezúttal nem éri váratlanul a magyar gazdaságot, illetve a döntéshozókat, legalábbis erre lehet következtetni, hogy az elmúlt napokban mind Orbán Viktor miniszterelnök, mind Matolcsy György MNB-elnök utalt arra, hogy számítanak az ország elleni pénzügyi támadásra. A helyzet egyébként az ország szempontjából jelenleg kezelhetőnek tűnik, hiszen a devizahitelek kivezetése megkezdődött (az árfolyamot fixálták és a bankok beszerezték a forintosításhoz szükséges devizát az MNB-től), és nagyobb kötvénylejáratunk is csak jövő februárban lesz, egy másfél milliárd dolláros tétel. Addig viszont egyrészt viszonylag sok idő van, másrészt ha befagyna a hitelpiac, az MNB tartalékaiból akkor is finanszírozható lenne a törlesztés.

Ahogy arról beszámoltunk, hétfőn óriási mértékű árfolyamveszteséget szenvedett el a rubel, hiszen a reggel még 58 dollár körül induló árfolyam estére 65 lett, úgy, hogy közben még ennél magasabb szinten is járt a kurzus. Erre reagálva hétfőn éjszaka rendkívüli kamatemelésről döntött az orosz jegybank: keddtől az eddigi 10,5 helyett 17 százalék az irányadó kamat. Az orosz jegybank már a múlt héten is emelte a kamatot, ám az nem hogy segített volna, hanem hozzájárult a hétfői pánikszerű eladásokhoz.

A rubel árfolyama a dollárhoz képest
(Forrás: Marketwatch)

A hétfő esti drasztikus kamatemelésről szóló bejelentést követően a rubel árfolyama javult a dollárral szemben. A 67 dolláros csúcshoz képest a 61,50-es szintig csúszott vissza a keresztárfolyam. Mindez azonban nem volt tartós, hiszen kedden délelőtt ismét komolyabb visszaesés jött, így a rubelt 66 dollár körül jegyzik.

update 12:56: A jegyzés immár 71 dollár felett jár, így hétfő után kedden is 10 százalék a leértékelődés mértéke.
update 13:25
A rubel a dollárral szemben 77,9-ig gyengült az elmúlt egy órában, így már 17 százalékos a zuhanás mértéke. 

Az elemzők egyébként arra számítanak, hogy Oroszország bizonyos tőkekorlátozásokat léptethet életbe a rubel összeomlásszerű gyengülésének megállítására. Ugyanakkor széleskörű, szigorú korlátozásokat csak a legvégső eszközként vetne be, és ezek jó eséllyel nem is bizonyulnának hatékonynak, hiszen addigra várhatóan jelentősen eszkalálódna a helyzet.

Tovább zuhan az olajár
(Forrás: Marketwatch)

A rubel értékét a folytatódó tőkekivonás, az ukrán válság miatt Oroszországra kivetett szankciók és az olajárak csökkenése ássa alá. Piaci pletykák szerint a gyenge rubel, és az idén szintén óriási mértékben zuhanó olajár miatt radikálisan csökkenteni kell az állami kiadásokat, a hírek szerint azonnal 10 százalékkal vághatják meg a költségvetés kiadási oldalát. Nem nehéz mindezekből levonni azt a következtetést, hogy az orosz polgárok életszínvonala is számottevően csökkenhet a következő időszakban.

Az oroszországi helyzet egyébként több magyar cégre gyakorol hatást, a jelentős keleti kitettséggel rendelkező Richter kedden máris profitfigyelmeztetést adott ki. A gyógyszergyártó azt közölte, hogy az orosz rubel rendkívüli mértékű leértékelődése a társaság 2014. negyedik negyedévi eredményeire várhatóan negatív hatást gyakorol. A rubel jelentős devalválódása mind az oroszországi árbevételük euróban számított értékét mind az üzleti eredményük csökkenését okozhatja. A Richter közleménye szerint a jelenlegi rubel árfolyam változatlansága esetén súlyos egyszeri pénzügyi veszteséggel kell számolni a rubelben denominált vevőköveteléseik év végi átértékelésén.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!