6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmélyülő görög válsággal kapcsolatos félelmek az elmúlt napokban újfent csökkentették a kockázati hajlandóságot; a részvény- és nyersanyagpiacok visszavonulót fújtak, az eurót egyre hevesebben támadják, a dollár pedig újra felizzott, derül ki az FxPro helyzetelemzéséből.

A közös valutát különösen nagy csapás érte, mely a keddi new yorki kereskedésben még 1,45-re tudott felkapaszkodni, a csütörtök reggel azonban már 1,41-re zuhant. Az euró dolgát a legutóbbi Moody's figyelmeztetés is nehezítette, mely ezúttal a három legnagyobb francia bankot vette célba, melyek jelentős görög kitettséggel rendelkeznek, a magánszektornak nyújtott hiteleken és az államkötvények közvetlen birtoklásán keresztül. Komoly aggodalmat okoz, hogy az európai vezetők sehogy sem tudják majd elkerülni, hogy az esetleges görög csőd ne terjedjen tovább a többi eladósodott eurózóna tagra, pl. Írországra, Portugáliára, Spanyolországra, Olaszországra, Belgiumra és Franciaországra. A bizonytalanságot tovább fokozta, hogy a görög miniszterelnök, Papandreou új kormány megalakítására tett utalást, ezzel biztosítva a megszorító csomagjához szükséges támogatást. Az idő azonban Papandreou ellen dolgozik, tekintve hogy az új kiadáscsökkentési és privatizációs intézkedésekhez a parlament beleegyezése szükséges, ezek hiányában pedig az ország nem részesülhet az EU/IMF létfontosságú mentőövében.

Az európai adósságválságnak ez a legutóbbi fejezete tovább fokozta a kockázatkerülést, ez szerdán komoly, csütörtökön mérsékelt veszteséget okozott a nagyobb amerikai és ázsiai tőzsdék többségénél. A részvényeknél az elmúlt két hónapban tapasztalható csökkenő trend kapcsán egyelőre nem lehet látni miért és mikor fordulhat meg, az S&P 500 7,5 százalékot veszített a legutóbbi csúcshoz képest, a Hang Seng, az ASX 200 és a Shanghai Composite pedig több mint 10 százalékot zuhantak.

A nyersanyagpiacok sem úszták meg; a brent nyersolaj szerda reggel még a 120 dolláros szintet tesztelte, de este már összeomlott és csütörtökön sem tudott a 114 dolláros szintről érdemben elmozdulni. A nyersanyagoknak kitett valuták is gyengültek; az AUD már nincs messze az 1,05-ös szinttől, miután szerda reggel még 1,07 felett járt, a norvég korona pedig 3 százalékot veszített ugyanebben az időszakban. A borúlátóbb hangulat mindazonáltal kedvezett a dollárnak, az elmúlt két nap alatt 2 százalékkal erősödött a dollár index. Az amerikai valuta annak ellenére tudott erősödni, hogy az USA költségvetésével és az adósságplafonnal kapcsolatos viták semmilyen előrelépést sem mutatnak.

Beindult a pókerezés a görögöknél

Az eurózóna pénzügyminisztereinek keddi sürgősségi értekezletén nem született megegyezés a második görög mentőcsomagról, de az igazat megvallva olyannyira bebetonozta magát mindkét oldal, hogy a gyors kompromisszumra amúgy sem volt nagy esély. Ami a pesszimistákat illeti, a közös álláspont hiánya, továbbá hogy július előtt nem is számíthatunk semmilyen egyezségre, illetve hogy mindez kockára teszi, de legalábbis késleltetni fogja az IMF-mentőhitel következő folyósítását, újabb muníciót adott az "euró-medvéknek". Az optimistáknak ugyanakkor az adhat reményt, hogy a tárgyaló felek látszólag olyan megoldást keresnek, mellyel mindketten megvalósíthatják célkitűzéseiket. Az EKB és Franciaország továbbra is a görög csőd elkerülését szorgalmazzák, míg Németország a magánszektor szerepvállalását követeli. Az is előfordulhat, hogy közös útra lépnek a felek, mellyel kivédhető a csőd, ugyanakkor a magánhitelezőket is tehervállalásra kötelezi, bár az ilyen és ehhez hasonló kompromisszumok könnyen üres frázisnak bizonyulhatnak, melyek elkerülik a valódi problémákat.

Bizonyos mértékben hiábavaló ez a vita, tekintve hogy Görögország így is, úgy is a fizetésképtelenség felé sodródik. A legutóbbi (keddi) költségvetési hiányt mutató számadatok megerősítették, hogy nincs értelme fiskális konszolidációról beszélni az országban. Az év első öt hónapjában több mint 7 százalékkal csökkentek az adóbevételek az előző év azonos időszakához képest, ráadásul ezzel egyidőben a költségvetési hiány is tovább szélesedett. Könnyen belátható, hogy amennyiben a görögök még arra sem tudnak elég adót behajtani, hogy az aktuális kiadásaikat fedezzék, akkor arra végképp nincs esély, hogy visszafizessék a felhalmozott adósságot, mely idén a GDP 160 százalékát is elérheti.

Az átütemezés, az adósságcsere és az önkéntes szerepvállalás lehetőségei mellett, egy dolog biztos: Görögország csődbe jutott, és csak egyre több adósságot fog felhalmozni (mellyel csak növeli fizetésképtelenségét), hacsak nem tartogat valami csodát az állami vagyon privatizációja. Az adósság-átütemezés, mely jelentős veszteséggel és a futamidők meghosszabbításával jár, immár nem halasztható tovább. Ez bizony már a csőd állapota, és Görögország már rég nem rendelkezik megfelelő kapacitással, hogy visszafizesse tartozásait, így annak a kinyilatkoztatása, hogy az ország fizetésképtelenné vált, csupán egy formális gesztus lenne. A nagyobb európai bankok már elkezdték leírni a birtokukban levő görög kötvényeket, ahogy erre számíthattunk.

A csőd természetesen súlyos következményekkel járna a görög banki szektorban, mely az államkötvények legnagyobb hányadát birtokolja. Mindez megtizedelné a bankok tőketartalékait és minden eddiginél nagyobb rohamot eredményezne a banki betétekért. Az EKB ugyanakkor kikötötte, hogy nem fogja elfogadni a bedőlt görög kötvényeket fedezetként; a görög bankok eddig közel 70 miliárd euró értékben különítettek el ilyen kötvényeket, az EKB által biztosított likviditás ellenében. Így aztán a görög csőd számos helyi bank összeomlásához vezetne, hacsak Európától nem kapnak egy nagy tőkeinjekciót (ez azonban kevésbé valószínű). A görög banki szektor összeomlása hasonló aggályokat váltana ki a többi eladósodott nemzetgazdaság (pl. Írország és Portugália) hitelezőinél. Így nem meglepő, hogy az eurózóna pénzügyi tisztviselői igen keményen dolgoznak az országcsőd elkerülésén. A beindult pénzügyi dominót azonban már nem lehet megállítani. Talán már el is értük azt a pontot, ahonnan már nincs visszaút.

Görög kötvényeik miatt pórul járhatnak a francia bankok

A romló görög helyzet fényében a Moody's a héten megtette, amit meg kell tennie, és a három legnagyobb francia bankot arra figyelmeztette, hogy hamarosan leminősítésben részesülhetnek, mivel nagy mennyiségű görög kötvényt tartanak. A BNP Paribas-t, a SocGen-t és a Credit Agricole-t is vizsgálni fogja a Moody's, hogy megállapítsa, megfelelő-e a jelen besorolásuk egy esetleges görög csőd, vagy átütemezés esetén. A francia bankok nagymértékben függnek Görögországtól, mind az államkötvények közvetlen birtoklása, mind pedig a magánszektornak nyújtott hitelek miatt.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!