3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem nagyon változott a BUX index értéke kedden az előző naphoz képest, végül minimális gyengüléssel zárt a mutató. A vezető részvények közül az OTP bukta ismét a legnagyobbat, 1,7 százalékot veszítettek értékükből a bankrészvények. Az jórészt a gyógyszerrészvényeknek volt köszönhető, hogy nem lett nagyobba mínusz, az Egis és a Richter is jelentősen erősödött.

Vegyesen szerepeltek a vezető részvények a Budapesti Értéktőzsdén kedden, miközben a forint napközben 300 fölé gyengült az euróval szemben. Főleg a gyógyszerrészvényeknek volt köszönhető, hogy a BUX csak minimális visszaeséssel zárt, ha a Richter és az Egis nem tartja magát ilyen jól, akkor nagyobb lett volna a mínusz. Európában délután már 1 százalék feletti pluszban voltak a főbb mutatók, míg a Wall Street oldalazással kezdett kedden.

11 719 pontig esett vissza a BUX index értéke kedd délutánra, ez 17 ponttal, 0,14 százalékkal volt alacsonyabb, mint a hétfői nap végén. A részvényforgalom továbbra is alacsony volt, a nap végéig kevesebb mint 10 milliárd forint értékben kereskedtek.

A blue chipek közül az OTP lett a nap vesztese, a bank papírjai végül 1,74 százalékos visszaesés után 2320 forinton zártak. A magyar bank ukrán leányvállalata kedden közölte az ukrán pénzügyi szabályok szerinti eredményét, mely szerint 2008-ban 67 százalékkal esett vissza a profitja. A konkrét számok még változhatnak a nemzetközileg elfogadott IFRS rendszerben, de az arány mindenképpen érdekes. A Mol 9590 forintra esett a nap végére, ez 0,62 százalékkal maradt el a hétfői árfolyamától. A Magyar Telekom 0,35 százalékos gyengülést követően 568 forintért cserélt gazdát a zárás előtt.

A többiekhez képest kimagaslóan teljesítettek a gyógyszergyártók, jórészt ennek volt köszönhető, hogy a BUX index esése ilyen mérsékelt lett a nap végére. Az Egis 12 215 forinton zárt, ami 2,22 százalékos drágulást jelentett, míg a Richter 1,5 százalékos javulást követően 28 000 forintot ért.

A forint napközben a bűvös 300-as szint fölé gyengült az euróval szemben, sőt délután 302-ig emelkedett a közös európai deviza árfolyama. A tőzsde zárása után nem sokkal 301,90 forintot kellett fizetni egy euróért, a dollár árfolyama 232,47 forint volt, míg a svájci frankkal szemben 203,04-ig gyengült a magyar fizetőeszköz.

A nemzetközi piacokon egyetlen igazán fontos makroadat jelent meg kedden: Amerikában délután közölték, hogy decemberben hosszú idő után ismét emelkedett a folyamatban lévő lakásértékesítések száma, mely a novemberi 4 százalékos visszaesés után 6,3 százalékos bővülést mutatott. Ez jobb, mint amire az elemzők számítottak, a konszenzus ugyanis stagnálást valószínűsített. Ez az adat arra utalhat, hogy talán kezd magához térni az amerikai ingatlanpiac, de a túlzott optimizmus még korai.


Nyugat-Európában a nap második felére jelentősen meglódultak a részvényindexek. A londoni FTSE délután 1,99 százalékkal állt hétfői értéke felett, a frankfurti DAX pedig 1,93 százalékot javított. A tengerentúlon eleinte stagnálással kezdtek a vezető mutatók, majd felfelé indultak. Az első néhány óra után a Dow 0,43 százalékos pluszban volt, a S&P pedig 0,49 százalékkal állt előző napi záróértéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!