3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétvégén Európát is utolérte a hitelválság: a Fortis és a Bradford & Bingley kerültek bajba, de már érkeznek az újabb hírek a lehetséges áldozatokról.

Úgy tűnik, hogy Amerikában lassan fellélegezhetnek a bankok, mivel a képviselők megállapodtak a kormány 700 milliárdos mentőcsomagjáról. Európában viszont még csak most kezdődnek a problémák: a Fortis és a Bradford & Bingley már állami segítséget kapott, de érkeznek a hírek a további veszteségekről. Reggel a Dexia és a Hypo Real Estate részvényei indultak zuhanásnak a piacokon.

Mind a 17 jelentős nemzeti piacon jelentős eséssel kezdtek az indexek Nyugat-Európában. A francia CAC 40 2,75 százalékkal zuhant vissza, a londoni FTSE 2,25 százalékos mínuszban volt délelőtt, míg a DAX 2,89 százalékkal gyengült.


A német Hypo Real Estate részvényei több mint 60 százalékkal gyengültek a kereskedés első néhány órájában, ugyanis elterjedtek olyan hírek, hogy a cég lehet a hitelválság következő európai áldozata. A Dexia árfolyama 22 százalékkal zuhant vissza, miután a hétvégén Európában is megjelentek a hitelválság első áldozatai. A Le Figaro cikke szerint a Dexia is tőkét vonna be, hogy bebiztosítsa magát a hitelválság következményei ellen, ennek hatására kezdtek zuhanni a részvények a tőzsdén.

Belgium, Hollandia és Luxemburg közösen dobtak 11,2 milliárd eurós mentőövet a Fortisnak, hogy a belga bank megmeneküljön a csődtől. cserébe a három ország kisebbségi tulajdonrészt kapott a vállalat részlegeiben. A Fortis a mai kereskedés elején 0,4 százalékkal gyengült azok után, hogy a múlt héten 35 százalékkal lettek olcsóbbak a cég papírjai.

A brit Bradford & Bingley szintén állami segítséget kapott a hétvégén, lényegében felvásárolta a céget a brit kormány. Ma viszont máris megállapodtak a spanyol Banco Santanderrel arról, hogy 612 millió font ellenében átveszi a vállalatot. A spanyol pénzügyi cég részvényei 2,8 százalékkal gyengültek a hír hallatán.

A hétvégén Amerikában is újabb cégről terjedt el, hogy áldozatul eshet a hitelválságnak: a Wachovia részvényei meredeken zuhantak a múlt héten, majd bejelentették, hogy tárgyalásokat folytatnak több lehetséges befektetőjelölttel is. A cég részvényei ma reggel 33 százalékkal lettek olcsóbbak a frankfurti tőzsdén, ahol szintén jegyzik őket.

A Renault 3,2 százalékot bukott reggel, miután a Credit Suisse felülteljesítőről alulteljesítőre változtatta a francia autógyár részvényeinek besorolását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!