Úgy tűnik, hogy Amerikában lassan fellélegezhetnek a bankok, mivel a képviselők megállapodtak a kormány 700 milliárdos mentőcsomagjáról. Európában viszont még csak most kezdődnek a problémák: a Fortis és a Bradford & Bingley már állami segítséget kapott, de érkeznek a hírek a további veszteségekről. Reggel a Dexia és a Hypo Real Estate részvényei indultak zuhanásnak a piacokon.
Mind a 17 jelentős nemzeti piacon jelentős eséssel kezdtek az indexek Nyugat-Európában. A francia CAC 40 2,75 százalékkal zuhant vissza, a londoni FTSE 2,25 százalékos mínuszban volt délelőtt, míg a DAX 2,89 százalékkal gyengült.
A német Hypo Real Estate részvényei több mint 60 százalékkal gyengültek a kereskedés első néhány órájában, ugyanis elterjedtek olyan hírek, hogy a cég lehet a hitelválság következő európai áldozata. A Dexia árfolyama 22 százalékkal zuhant vissza, miután a hétvégén Európában is megjelentek a hitelválság első áldozatai. A Le Figaro cikke szerint a Dexia is tőkét vonna be, hogy bebiztosítsa magát a hitelválság következményei ellen, ennek hatására kezdtek zuhanni a részvények a tőzsdén.
Belgium, Hollandia és Luxemburg közösen dobtak 11,2 milliárd eurós mentőövet a Fortisnak, hogy a belga bank megmeneküljön a csődtől. cserébe a három ország kisebbségi tulajdonrészt kapott a vállalat részlegeiben. A Fortis a mai kereskedés elején 0,4 százalékkal gyengült azok után, hogy a múlt héten 35 százalékkal lettek olcsóbbak a cég papírjai.
A brit Bradford & Bingley szintén állami segítséget kapott a hétvégén, lényegében felvásárolta a céget a brit kormány. Ma viszont máris megállapodtak a spanyol Banco Santanderrel arról, hogy 612 millió font ellenében átveszi a vállalatot. A spanyol pénzügyi cég részvényei 2,8 százalékkal gyengültek a hír hallatán.
A hétvégén Amerikában is újabb cégről terjedt el, hogy áldozatul eshet a hitelválságnak: a Wachovia részvényei meredeken zuhantak a múlt héten, majd bejelentették, hogy tárgyalásokat folytatnak több lehetséges befektetőjelölttel is. A cég részvényei ma reggel 33 százalékkal lettek olcsóbbak a frankfurti tőzsdén, ahol szintén jegyzik őket.
A Renault 3,2 százalékot bukott reggel, miután a Credit Suisse felülteljesítőről alulteljesítőre változtatta a francia autógyár részvényeinek besorolását.