Az elmúlt hetekben ismét előtérbe kerültek a pénzügyi piac problémái Amerikában, a héten pedig újabb kiábrándító negyedéves adatokat közöltek a legnagyobb amerikai pénzintézetek. A kisebb regionális bankok között hatalmas a tülekedés a tőkéért, mivel mindegyik cég szeretné biztosítani a piacon maradását.
Az elmúlt hónapokban a Wall Street bankárainak többsége úgy vélte, hogy a hitelpiaci válság nehezén már túl van a pénzügyi szektor, most azonban újabb nehézségekkel kell szembesülniük. A mostani negatív hangulat oka, hogy az amúgy is padlóra került befektetők elveszítették bizalmukat a pénzügyi cégek iránt, és egyre többen vélik úgy, hogy további elbocsátásokra, kintlevőségek eladására és tőkebevonásra lesz szükség a következő hetekben.
"Korábban azt hittük, hogy ez egy átementi negyedév lesz, majd fokozatosan elülnek a hitelválság következményei, most azonban rá kell jönnünk, hogy a cégvezetők még mindig nem tudják kezelni a problémákat" - nyilatkozta az AP hírügynökségnek William Rutherford piaci elemző. "Még mindig nem hullottak kia csontvázak a szekrényekből, sőt még azt sem tudjuk, mi mindent találunk majd ott" - tette hozzá.
Az IMF szerint a teljes hitelválság mintegy 945 milliárd dolláros kárt fog okozni a pénzügyi szektornak. A bankok és abrókercégek eddig mintegy 300 milliárd dollárnyi veszteséget írtak le a biztonságtalan hitelek és a túlságosan kockázatos üzletek miatt.
A héten három nagy amerikai cég negyedéves eredményei is megjelentek: a Morgan Stanley tegnap profitjának 61 százalékos csökkenéséről számolt be, míg hétfőn a Lehman Brothers közel 3 milliárdos veszteséget jelentett be az elmúlt három hónapra. A legolcsóbban eddig a Goldman Sachs úszta meg a válságot, de az elmúlt három hónapban így is 11 százalékkal csökkent a vállalat profitja.
Utoljára három hónapja volt ilyen negatív a hangulat a pénzügyi cégek körében, amikor a kormány mindent megtett, hogy megmentse a csődtől a Bear Stearns brókercéget, melyet végül a JP Morgan vett meg. A szakemberek azért is kezdtek bizakodni, mert azóta nem nagyon érkeztek negatív hírek a szektorból.
A félelmek akkor kezdődtek ismét, amikor a Lehman Brothers bejelentette, hogy 6 milliárd dolláros tőkebevonásra kényszerül, még ma is folynak a tárgyalások arról, mi lenne a legjobb megoldás a cég szempontjából. Szóba került a vállalat eladása is, ha pedig mégsem értékesítik, akkor jelentős leépítésekre és aköltségcsökkentésre lehet számítani.
A regionális kisbankok között is egyre nagyobbak a félelmek a válság következményei miatt, az elmúlt napokban több kisebb pénzintézet is jelentős tőkebevonást jelentett be.
A Goldman Sachs elemzője, Richard Ramsden is pesszimista: szerinte a pénzügyi cégeknek még legalább 65 milliárd dollárnyi tőkére lesz szükségük, hogy kilábaljanak a válságból. Szerinte a visszaesés 2009-re is áthúzódhat. A Goldman a napokban 14 pénzügyi cég minősítését rontotta le a félelmek miatt.