10 030 ponton fejezte be a szerdai napot a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ami 0,84 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értéknél. Utólag kijelenthető, hogy jól járt a japán piac a tegnapi szünnappal, hiszen így jóval nagyobb esésből maradt ki. A hongkongi Hang Seng visszakapaszkodott, 0,58 százalékos pluszban zárt, a Shanghai Composite pedig 1,12 százalékkal erősödött a nap végére. 0,15 százalékos lecsorgás volt tapasztalható a dél-koreai részvénypiacon, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,38 százalékkal zárt tegnapi értéke alatt.
A dél-koreai tőzsde vezető indexe reggel komoly mínuszban nyitott, majd a több mint 3 százalékos zuhanást faragta le a nap végére. Az ország fizetőeszköze, a dél-koreai won is több mint 2,5 százalékkal gyengült kezdetben a dollárral szemben, utána azonban visszakapaszkodott. A pánik oka az észak-koreai hadsereg keddi rakétatámadása volt, a befektetők attól tartanak, hogy háború tör ki a két ország között. A hangulatot az fordította meg, hogy a kínai kormány békés megoldásra szólította fel a feleket.
A koreai incidens mellett az európai adósságválság esetleges továbbterjedése miatt aggódnak a piaci szereplők. Sokak szerint nem volt elég Írország megmentése, további országok kerülhetnek bajba, elsősorban Portugáliát emlegetik, mint lehetséges következő áldozatot. Az euró két hónap után először gyengült 1,34 alá a dollárral szemben kedden, illetve a vezető európai tőzsdéket is mélybe küldték a félelmek.
A negatív hangulathoz hozzájárult az amerikai tőzsdék keddi gyenge teljesítménye is, mely a koreai konfliktus mellett elsősorban annak volt köszönhető, hogy a Fed csökkentette növekedési előrejelzéseit. Az amerikai jegybank szerint a gazdaság idén 2,4-2,5 százalékkal fog bővülni szemben a korábbi 3-3,5 százalékos előrejelzéssel, ez jövőre 3-3,6 százalékra gyorsulhat, ami szintén elmarad a júniusi prognózistól. Az amerikai piacok csütörtökön és pénteken egyébként zárva lesznek a Hálaadás miatt.
mfor.hu