9767 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,53 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a nap második felére 0,77 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite viszont 1,68 százalékkal erősödött azok után, hogy a héten eddig szünnapokat tartott. Fél százalékkal erősödni tudott a nap végére a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon azonban 1,56 százalékos visszaesést regisztráltak.
A piacok még mindig a hét elején megjelent Fed-jegyzőkönyv hatása alatt vannak. A dokumentumból kiderült, hogy az amerikai jegybank vezető testületéből mindössze ketten javasolták a jelenlegi kötvényvásárlási program kiterjesztését, így valószínűleg belátható időn belül nem lesz QE3, mivel a Fed még nem látja elérkezettnek az időt. Európából is rossz hírek érkeztek, hiszen a szerdai gyenge spanyol kötvényaukció után a kontinens részvénypiacai jelentős eséssel zártak, és húzták magukkal Amerikát is.
Hongkongban főleg a pénzügyi szektornak volt rossz napja a növekvő feszültségek miatt. A Bank of Communications 2,53 százalékkal esett vissza a kereskedés második felére, míg a Bank of China 1,25 százalékot veszített. 2,05 százalékkal lettek olcsóbbak az Agricultural Bank of China papírjai, míg az Industrial & Commercial Bank of China 1,37 százalékos mínuszba esett vissza.
A rossz hangulat elsősorban annak volt köszönhető a szektorban, hogy a kínai miniszterelnök még kedden arról beszélt, hogy a jelenlegi állami tulajdonú bankok túl könnyen csinálnak profitot, ezért meg kell törni a monopóliumukat, hogy nagyobb legyen a verseny. Sokan ebből arra következtettek, hogy a legnagyobb pénzintézeteket akár fel is darabolhatja mesterségesen a kínai kormány.
mfor.hu