9591 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,65 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 0,1 százalékot veszített, a Shanghai Composite viszont 0,17 százalékos pluszban zárt. Néhány pontos mínuszt mutatott a nap végén a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,96 százalékkal esett tegnapi értéke alá.
A kínai infláció a februári 4,9 százalékról emelkedett 5,4 százalékra elsősorban az élelmiszerárak által hajtva. Ez pedig arra utalhat, hogy további kamatemelésekre lesz szükség az országban, holott a jegybank október óta már négyszer szigorított a monetáris feltételeken. A szám egyébként megfelelt az elemzői konszenzusnak, a külső hatások miatt az elemzők is emelkedő inflációval számoltak.
A kínai kormány inflációs célja egyébként 4 százalék, a most közölt márciusi adat lényegesen magasabb ennél, ezért a szakemberek szerint minden bizonnyal újabb kamatemelések jönnek. Kedvező hír viszont, hogy a kínai gazdaság a várt 9,4 százalék helyett 9,7 százalékkal nőtt az első negyedévben,ez az adat mozdította végül pluszba a Shanghai Composite indexet. Mindez azt is jelenti, hogy az eddigi kamatemelések a vártnál kisebb negatív hatással voltak a növekedésre.
mfor.hu