A Dow Jones üzleti hírügynökségnek adott interjúban Csou elmondta: bár a kínai árak növekedése decemberben lassabb volt, mint korábban. továbbra is az előre jelzett ütemnél magasabban alakul és a jövőben tovább emelkedhet. Az elmúlt egy évben a túl nagy likviditás miatt megnövekedett inflációs nyomás enyhítése érdekében a kínai jegybank kétszer is a kamatok emelése mellett döntött, és többször is növelte a bankok kötelező tartalékrátáját.
Gazdaságpolitikai szabályozók világszerte törekednek arra, hogy fékezzék az Afrika, Latin-Amerika és Ázsia rohamosan fejlődő területeire irányuló tőkebeáramlást, de ezt a trendet csak erősíti a fejlett, ám lassú növekedést felmutató gazdaságok különösen enyhe monetáris politikája.
A kínai fogyasztói árindex decemberben éves szinten 4,6 százalékkal nőtt, ami alacsonyabb a novemberi, két éves csúcsnak számító 5,1 százaléknál. Az előző év egészében 3,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, többel, mint a kormány által megjelölt 3 százalékos cél. Az idei évre már 4 százalékos inflációval számol a pekingi kormányzat.
A jegybank kormányzója bár elutasította, hogy az infláció 6 százalék körüli szintre is növekedne az első negyedév során, elismerte, hogy "valamennyit még emelkedhet az infláció". Elemzők szerint ez elsősorban az energia- és nyersanyagárak növekedése és a belső kereslet erősödése miatt következhet be.
"Lehetséges, hogy ezek (a tényezők) további nyomást gyakorolnak az inflációra, de mivel a monetáris politika már visszatért óvatosabb hozzáállásához, vannak olyan intézkedések, amelyek kezelik ezt" - mondta Csou. "Ezt fogjuk látni, miközben fokozatosan uralmunk alá kényszerítjük az inflációt. De ez időt vesz igénybe" - tette hozzá.
MTI