Már tavaly októberben írtam az "arab világ" örökös problémájáról: a síiták és a szunniták harcáról, mely a mostani forrongások közepette még inkább előtérbe kerül.
A délelőtti Bloomberg hírek szerint a szaúdi király szerdán egyebek mellett a hadsereg vezetőivel is találkozik, mert az ország síita kisebbsége március 11-re országos demonstrációt hirdetett. Mindamellett, hogy ez is jelzi a közel-keleti helyzet fokozódását (Izrael tegnap kért az USA-tól 20 milliárd dollárral több katonai támogatást), a kulcs a bahreini lázongásokban van. Ez a kis ország leginkább a pénzügyi szektoráról és nem az olajról híres. Bahreinben is a szunniták kormányoznak, kisebbségben és persze Szaúd-Arábia szomszédságában, de az ország többsége a síiták ágához tartozik. Amennyiben az ottani forrongások a síiták előretöréséhez vezetnének, a helyzet erősen eszkalálódna. Az USA ugyan ott is állomásoztat katonai egységeket, és Szaúd-Arábiának sem érdeke a síiták megerősödése, de Irán (síita), melynek 79 millió lakosa van, több mint a "maradék arab világnak" együtt, valószínűleg nem hagyna annyiban egy síiták elleni támadást.
Miként hathat ez ki a piacokra? Már most is látható: olaj az egekben, Európán egy gallonnyi 95-ös benzin hozzávetőleg 8,5 dollárnak megfelelő összegbe kerül, míg az USA-ban 3 dollár (el lehet képzelni, mit váltana ki, ha ott is 8,5 lenne). Amennyiben az olaj ezen a szinten marad, vagy tovább emelkedik, annak súlyos következménye lesz: stagfláció, még ha rövid időre is. A világgazdaság lelassul, az árak felmennek (drágább fuvarozás). Volt már ilyenre példa a korábbi olajválságokban a múlt században. Főleg Ázsia nyekken egyet (pl. Indonézia).
Tőzsdéken? Szakadás. Már egy ideje nem tudunk új csúcsra menni, csak oldalazunk. Az EM (fejlődő) piacok gyengék, Kínában a következő 5 éves terv első prioritása az árak kordában tartása, és NEM a növekedés. Ugye ez is sugall valamit...
Emellett meg ott van a görög leminősítés tegnap (B1 negatív kilátással), S&P ma szintén a görög csődről mesél, meg hogy a befektetők 50 százalékot buknak majd ha bekövetkezik (nem a mostani szintről, amúgy meg ez nem is új). Mindez elég ahhoz, hogy az olasz 10 éves hozam 5 százalékon legyen, ahol már több éve nem volt.
Amennyiben elkezdik a központi bankok a likviditást visszavonni (lásd ECB), akkor itt nagy sírás lesz. A kamatok csökkentésének és azzal a növekedés beindításának ez az átka, amennyiben a csökkentések ahhoz vezetnek, hogy az adósság egyre nő az egyes vágási ciklusok alatt. Van elég ok, hogy kivárjunk, és a bikát "elküldjük legelni".