A gazdasági növekedés második negyedéves felülvizsgált adata kellemes meglepetést okozott tegnap a befektetőknek: az 1,9 százalékos első becslést 3,3 százalékra módosították felfelé. Az elemzők 2,7 százalékos értékre számítottak. Tovább erősítette az optimizmust, hogy a múlt héten tízezerrel csökkent a heti friss munkanélküliek száma, 425 ezren folyamodtak segélyért. Ráadásul az elmúlt napok drágulása után tegnap az olaj ára is csökkent, így ez sem fogta vissza az indexeket.
A Dow Jones ipari index 11 715 ponton zárta a kereskedést, ez 1,85 százalékkal volt magasabb szerdai értékénél. A többi vezető index is erősödni tudott: a Standard & Poor's 1,48 százalékot javított, míg a Nasdaq 1,22 százalékkal zárt előző napi értéke felett.
A kedvező makroadatokból a befektetők azt a következtetést vonták le, hogy a gazdaság gyorsulni kezd, a gazdasági visszaesés nehezén már túl van Amerika. Ugyanakkor a forgalom tegnap is nagyon alacsony volt a közelgő hétvégi ünnep miatt a tengerentúlon.
A 3,3 százalékos GDP-növekedés a legjobb adat a tavalyi harmadik negyedév óta, amikor 4,8 százalékkal nőtt a gazdaság. Az idei első negyedévben mindössze 1 százalékos volt a bővülés. A második negyedév kedvező adata részben az adóvisszatérítéseknek köszönhető, igazán majd a harmadik és negyedik negyedéves számok fognak pontos képet festeni az amerikai gazdaság állapotáról.
Szintén tegnap jelentették be, hogy a heti friss munkanélküliek száma a múlt héten sorozatban harmadszor csökkent. Az előző 435 ezres adat után kiderült: a múlt héten 425 ezren kértek munkanélküli segélyt. Ez egy kicsivel kedvezőbb a várt 427 ezres számnál. Ugyanakkor sok közgazdász úgy véli, hogy a 400 ezres lélektani határ jelzi a lassuló gazdaságot, szóval még nincs ok különös derűlátásra.
A makrogazdasági adatok mellett az olajárra figyeltek tegnap a befektetők. Az utóbbi napokban a Gustav hurrikán miatt emelkedett a nyersanyag árfolyama, tegnap a nap elején tovább nőtt az ár, majd a dollár erősödése segítette lejjebb az olajat is. A nap végén 115,59 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 2,56 dollárral volt alacsonyabb a szerdai árnál.
A ma megjelenő makroadatok közül a személyes bevételek és a személyes kiadások statisztikáit érdemes kiemelni, mivel ezek fontos indikátorai lehetnek a gazdasági növekedésnek és az inflációnak is. Az elemzők arra számítanak, hogy júliusban kismértékben csökkentek a személyes bevételek, a kiadások viszont kissé emelkedtek. Ezenkívül ma jelenik meg a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói bizalmi indexe, mely a várakozások szerint 62 pontra emelkedhet a múlt havi 61,2 pontról.
A kedvező hírek hatására az ázsiai piacok is javítottak ma reggel: a japán Nikkei 225 index 2,39 százalékkal erősödött, a hongkongi Hang Seng 1,86 százalékos pluszban volt a kereskedés végén, míg a Shanghai Composite 2,77 százalékkal lódult meg.