4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a múlt hónapban jelentős devizalejáratokat kellett visszafizetnie az országnak, a forintalapú kötvények töretlen sikerének köszönhetően alig csappantak meg tartalékai - derül ki a szerdán közölt friss adatokból. Mindez azt jelenti, hogy most egy időre megint fellélegezhet a kormány 1600 milliárd forinttal a zsebében. Mfor.hu-háttér.

Alig apadt a tartalék a nagy törlesztés ellenére

A központi kormányzat betétei 1594,7 milliárd forintot tettek ki november végén az előző havi 1724,8 milliárd forint után - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerda reggel közölt friss adataiból. A csökkenésből 12,1 milliárd forintot az átértékelődés, 118 milliárdot pedig a tranzakciók indokoltak, vagyis utóbbi összeg volt az, amit a kormány ténylegesen kivett a betétállományból. A hóvégi állományok mellett a jegybank a havi átlagos betétállományról is közölt statisztikát, eszerint novemberben átlagosan 1509,4 milliárd forintnyi tartaléka volt a kormánynak, ez éppen 140 milliárddal maradt el az októberi szinttől.

Arra lehetett számítani, hogy novemberben jelentősen csökken majd a kormányzati betétek állománya, hiszen a hónap elején jelentős törlesztési kötelezettségeink voltak. Egyrészt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé kellett összesen 134 milliárd forintot átutalni a 2008-ban felvett hitelcsomag törlesztéseként, másrészt két egyenként félmilliárd euró összegű devizakötvényünk is lejárt a hónap első felében. Így összesen több mint 400 milliárd forintot kellett visszafizetnünk a hitelezőinknek.

A fentiek ellenére meglepő lehet, hogy mindössze 118 milliárd forinttal csökkentette tartalékát a kormány, a különbség vélhetően a forintkötvények többletkibocsátásából adódik. A központi költségvetésnek ugyanis 10 milliárd forintos hiánya volt novemberben, vagyis ott sem láthattunk többletet, ami forrást biztosított volna a kormány számára. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) azonban összesen 425 milliárd forint értékben adott el forintalapú állampapírokat novemberben. Az elmúlt hónapokban pedig már-már általánossá vált az a gyakorlat, hogy a kormány a forintpiacról bevont forrást váltotta az MNB-nél devizára, így teljesítette a törlesztéseit. Vélhetően ez történt most is: annak tudatában, hogy jelentős devizalejáratok lesznek, az ÁKK eleve a forintlejáratoknál lényegesen nagyobb összegben adott el kötvényeket, hogy ebből fedezni tudjuk a devizatörlesztéseket is.

Februárig nyugodtak lehetünk

A novemberi után a következő jelentős törlesztés az IMF felé 2013. február 12-én lesz, amikor kicsivel több mint 176 milliárd forintot kell átutalnunk a Valutaalapnak. Hasonló összeg lesz esedékes jövő májusban, augusztusban és novemberben is, ezek között pedig többször kisebb tételeket fizetünk majd vissza. Összességében 2013-ban az IMF-nek közel 1300 milliárd forintot kell visszafizetnünk a szervezet honlapján található táblázat szerint.

A 2008-as nemzetközi hitelcsomag törlesztése mellett lesz néhány kisebb devizakötvény-lejáratunk is. A legjelentősebb a február 6-án lejáró egymilliárd eurós tétel lesz, emellett március közepén 50 milliárd japán jent (131,2 milliárd forint) kell visszafizetnünk, májusban pedig 150 millió svájci frank (mintegy 35 milliárd forint) jár le az adósságunkból.

A fentiek mellett nem meglepő, hogy egy keddi konferencián Varga Mihály, a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter úgy nyilatkozott, hogy hosszú idő után 2013 első negyedévében bocsáthat ki új devizakötvényt hazánk. Ezzel majdnem kétéves csendet törnénk meg, hiszen legutóbb 2011 tavaszán dobtunk a piacra dollár- és eurókötvényeket. A törlesztéseket elnézve nem lenne meglepő, ha még januárban megpróbálna a kormány kilépni a nemzetközi piacra, hogy ezzel már megkönnyítse a februári IMF-törlesztést és az egymilliárd eurós kötvénylejárat visszafizetését. Persze a számok azt mutatják, hogy akkor sincs katasztrófa, ha ez nem sikerül, hiszen egyrészt majdnem 1600 milliárd forintnyi tartaléka van a kormánynak, másrészt pedig a forintpiacról a kelleténél jóval több forrást tud bevonni.

Összességében ha az év elején nagyjából hárommilliárd eurónyi devizakötvényt sikerülne eladnia hazánknak, akkor azzal a 2013-as devizatörlesztés felét sikerülne lefedni, a másik felét pedig a forintpiac többletkibocsátásaiból és a tartalékokból biztonságosan lehetne biztosítani. Éppen a nagy kihagyás miatt ennél komolyabb összeggel vélhetően nem fogunk megpróbálkozni elsőre, mert ha nem tudjuk eladni a devizakötvényeinket, az komoly kudarc lenne. Az viszont elképzelhető, hogy januárban mondjuk 2-3 milliárd eurót megpróbál bevonni a kormány, majd ha ez sikeres lesz, akkor esetleg tavasszal egy újabb devizakötvény-kibocsátással megpróbálkozik.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!