2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengüléssel kezdtek pénteken a vezető nyugat-európai részvénypiacok, főleg a nyersanyagcégek estek vissza jelentősen, mivel a szakemberek arra számítanak, hogy a kereslet visszaesése miatt tovább csökkenhetnek az árak. Ennek oka elsősorban a globális recesszióba keresendő.

Több mint 1 százalékkal gyengültek péntek reggel a vezető európai részvényindexek. Elsősorban az olajtársaságok és nyersanyagcégek szerepeltek rosszul az első órákban, makroadatok híján ugyanis a nyersanyagárak kerülhetnek a piac középpontjába. Az elemzők arra számítanak, hogy a recesszió miatt tovább csökken majd a kereslet, ez pedig tartós nyomást helyezhet az árakra.

A londoni tőzsde FTSE indexe péntek délelőtt 1,69 százalékkal állt előző napi értéke alatt, míg a frankfurti DAX 2,24 százalékkal esett vissza. Régiónkban sem volt sokkal rózsásabba helyzet: a bécsi tőzsde ATX indexe 1 százalékot veszített, míg Varsóban a WIG 20 index 0,42 százalékos mínuszban volt. Meglepően jól szerepelt a cseh piac, a PX 50 index 0,42 százalékkal erősödött a nap elején.


Mivel pénteken nem várható jelentős makroadatok megjelenése, ezért a befektetők figyelme a nyersanyagok felé fordult, az árak esése pedig negatív hatással volt az olajtársaságok részvényeire a nap első felében. Délelőtt 41,99 dollárba került a februári szállítású olaj hordója, a szakemberek további árcsökkenést várnak a visszaeső kereslet miatt.

A januári határidős jegyzések ma pörögnek ki, ezért elvileg az árak emelkedésére számítottak a szakemberek, ennek ellenére 36 dollár környékén kereskednek a januári határidős olajjal. A héten már 21 százalékkal esett vissza az olaj világpiaci ára, csak csütörtökön közel 10 százalékkal lett olcsóbb egy hordó nyersolaj.

Londonban a BP árfolyama 3 százalékkal esett vissza a negatív kilátások miatt, de a francia Total is több mint 2 százalékkal lett olcsóbb. Az energiacégek mellett gyengén szerepeltek reggel a bányatársaságok is, hiszen a többi nyersanyag ára is csökkent. A BHP Billiton árfolyama például 2,7 százalékkal esett a nyitás után, míg a Rio Tinto több mint 3 százalékkal gyengült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!