2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vegyes teljesítményt nyújtottak csütörtökön a vezető ázsiai részvényindexek, miután a befektetők attól tartanak, hogy a magas üzemanyag- és élelmiszerárak visszafogják majd a lakossági keresletet, ezen keresztül pedig hátrányosan érintik a növekedést és a vállalati profitokat.

9653 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,13 százalékkal volt magasabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,36 százalékkal zárt előző napi értéke alatt, míg a Shanghai Composite 0,03 százalékkal feljebb kapaszkodott. 0,9 százalékkal erősödött a nap végére a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,26 százalékos pluszban zárt.

A befektetők egyelőre kétségek között nézik az amerikai gazdaság növekedési kilátásait, felemás adatok érkeznek a tengerentúlról. Bár a sokáig elsőszámú ellenségnek tartott magas munkanélküliség az év elején csökkent, azonban a legfrissebb adatok szerint a februári export gyengébb volt az előzetes várakozásoknál.

Ennél is jobban aggasztja azonban a piacokat a nyersanyagárak megállíthatatlan szárnyalása, sokan attól tartanak, hogy a magas olaj- és élelmiszerárak második körös hatása hamarosan az inflációban is megjelenik majd. Az olaj jegyzése például február közepe óta 27 százalékkal emelkedett a világ árupiacain, csütörtök reggel a Brent hordónkénti ára 122,89 dollár volt, míg a WTI 107,46 dollárba került.

Az inflációtól elsősorban Kínában tartanak, a szakemberek szerint a márciusi ráta jócskán a februári 4,9 százalék felett lehetett, ami meghaladja a kormány célját. Éppen ezért további kamatemeléseket valószínűsítenek az országban, pedig a jegybank tavaly október óra már négyszer szigorított a monetáris kondíciókon. A kínai hatóságok pénteken a már említett márciusi inflációs adattal egyidőben közlik az első negyedéves növekedési becslésüket, az elemzők szerint szinte biztosan lassult a gazdaság a tavalyi negyedik negyedév 9,8 százalékos száguldása után, amiben jókora szerepük lehet a kamatemeléseknek is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!