9653 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,13 százalékkal volt magasabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,36 százalékkal zárt előző napi értéke alatt, míg a Shanghai Composite 0,03 százalékkal feljebb kapaszkodott. 0,9 százalékkal erősödött a nap végére a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,26 százalékos pluszban zárt.
A befektetők egyelőre kétségek között nézik az amerikai gazdaság növekedési kilátásait, felemás adatok érkeznek a tengerentúlról. Bár a sokáig elsőszámú ellenségnek tartott magas munkanélküliség az év elején csökkent, azonban a legfrissebb adatok szerint a februári export gyengébb volt az előzetes várakozásoknál.
Ennél is jobban aggasztja azonban a piacokat a nyersanyagárak megállíthatatlan szárnyalása, sokan attól tartanak, hogy a magas olaj- és élelmiszerárak második körös hatása hamarosan az inflációban is megjelenik majd. Az olaj jegyzése például február közepe óta 27 százalékkal emelkedett a világ árupiacain, csütörtök reggel a Brent hordónkénti ára 122,89 dollár volt, míg a WTI 107,46 dollárba került.
Az inflációtól elsősorban Kínában tartanak, a szakemberek szerint a márciusi ráta jócskán a februári 4,9 százalék felett lehetett, ami meghaladja a kormány célját. Éppen ezért további kamatemeléseket valószínűsítenek az országban, pedig a jegybank tavaly október óra már négyszer szigorított a monetáris kondíciókon. A kínai hatóságok pénteken a már említett márciusi inflációs adattal egyidőben közlik az első negyedéves növekedési becslésüket, az elemzők szerint szinte biztosan lassult a gazdaság a tavalyi negyedik negyedév 9,8 százalékos száguldása után, amiben jókora szerepük lehet a kamatemeléseknek is.
mfor.hu