Nyereséggel zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók kedden, elsősorban arra, hogy az amerikai pénzügyminiszter úgy ítélte meg: az amerikai bankok nagy része eléggé tőkésített a hitelezés fenntartásához.
A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 127,83 ponttal, 1,63 százalékkal 7969,56 pontra nőtt. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 35,64 pont, 2,22 százalék nyereséggel 1643,85 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 17,69 ponttal, 2,13 százalékkal jutott magasabbra.
Vegyesen nyitottak kedden a vezető New York-i tőzsdemutatók elsősorban a vállalati nyereségek alakulásával kapcsolatos aggodalmak miatt, miután több jelentős amerikai vállalat számolt be kedvezőtlen negyedéves eredményekről, és több cég is lefelé módosította az idei évre vonatkozó eredményvárakozását.
A DuPont Co vegyipari óriás negyedéves eredménye 59 százalékkal lett alacsonyabb, a társaság a halvány kereslet miatt visszavett 2009-es profitelőrejelzéséből, és további költségcsökkentést is ígért. A Merck & Co. Inc gyógyszergyártó a gazdaság lassulására hivatkozva a vártnál alacsonyabb bevételt és nyereséget jelentett, és a szerteágazó tevékenységet űző United Technologies Corp. negyedéves profitja is csökkent 27,8 százalékkal; miután a válság számos gyártmánya iránt mérsékelte a keresletet. A Coca-Cola Co. negyedéves bevétele 3 százalékos visszaesést mutatott.
Erősödött ugyanakkor a General Motors Corp.: egyes hírek szerint az Obama-kormányzat 5 milliárd dollárt képes biztosítani számára a vállalatmentő alapból.
A meglehetősen vegyes, inkább negatív tőzsdei híreket és így a tőzsdei hangulatot pozitív irányba mozdította Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter, aki keddi kongresszusi meghallgatásán elismerte ugyan, hogy a hatalmas kormányzati erőfeszítések ellenére még nem sikerül helyreállítani a normális hitelezési folyamatot, de értékelése szerint a bankok nagy többsége elegendő tőketartalékkal rendelkezik a hitelezés fenntartásához.
Geithner elmondta: annak ellenére, hogy a hitelfeltételek javultak az utóbbi hónapokban, a statisztikák szerint visszaesett a fogyasztói hitelfelvétel, egyebek mellett a hitelkártya-kölcsönzés, valamint a kereskedelmi és ipari hitelezés is. Mint kifejtette, a hitelezést továbbra is - a hivatalos kormányzati zsargonban "örökölt eszközöknek" nevezett - rossz banki hitelállomány tömíti el, a hitelezés újraindulását legfőképpen ezen jelzálogpiaci és egyéb eszközök értéke körüli bizonytalanság gátolja. Védelmébe vette ugyanakkor a szövetségi bankmentő csomagot, azt állítva, hogy megfelelő egyensúlyt találtak a felelősségnek az adófizetők és a magánszektor közötti megosztásával.