Rossz hírekkel indult a kereskedés, hiszen a befektetők még egyrészt rágódtak Ben Bernanke egy nappal korábbi figyelmeztetésén, hiszen az amerikai jegybank elnöke a korábban jelzettnél mérsékeltebb ütemű kilábalást valószínűsített. Tetézte a bajokat a nyitás előtt publikált munkaerőpiaci adatsor. A munkaügyi minisztérium csütörtöki közlése szerint ugyanis a várt csökkenés helyett nőtt az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma a múlt héten. A június 18-án zárult héten 429 ezer első segélykérelem futott be a munkaügyi hivatalokhoz, ami 9 ezerrel több a megelőző hetinél.
Gyakorlatilag semleges volt a kereskedés első félórájának végén közölt adat, mely szerint májusban csökkent az új építésű lakóingatlanok értékesítése az Egyesült Államokban. Az amerikai kereskedelmi minisztérium tájékoztatása szerint a májusi eladások éves szintre vetítve 2,1 százalékkal 319 ezerre csökkentek az áprilisi 6,5 százalékos növekedést követően. A szakértők nagyobb, 4 százalékos csökkenést vártak májusra.
A hírek hatására a DJIA indexe 200 pont körüli mínuszban állt a kereskedés nagy részében, és a másik két fontos mutató is 1,5 százalékos esést jelzett. A zárás előtt két órával kezdődött némi élénkülés, majd az utolsó órára a vevők is előkerültek. A görög helyzettel kapcsolatos kedvező hírek hatására napon belül óriási hajrába kezdtek a mutatók.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 59,37 ponttal, azaz 0,49 százalékkal 12050,30 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 3,63 ponttal, 0,28 százalékkal 1283,51 pontra esett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 17,56 ponttal, 0,66 százalékkal emelkedett és 2686,75 ponton zárt.
Ami a nyersanyagpiacokat illeti, az olaj zuhanása volt figyelemre méltó. A szénhidrogén a gazdasági lassulás mellett a növekvő kínálat miatt esett közel 5 százalékkal. A Nemzetközi Energiaügynökség ugyanis csütörtökön jelentette be, hogy 60 millió hordó pótlólagos nyersolajat pumpál a jövő hónapban a globális olajpiacokra, hogy ezzel pótolja a líbiai helyzet miatt kieső olajmennyiséget.
mfor.hu/MTI