3p

Pénteken is jókora eséssel kezdett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a világban uralkodó pánik hatására, az első néhány órában aztán stabilizálódott a hangulat. Délelőtt már pluszban volt a mutató, a vezető részvények is kapaszkodnak vissza, többnyire már enyhe pluszban vannak.

Pénteken is jókora eséssel kezdett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a világban uralkodó pánik hatására, az első néhány órában aztán stabilizálódott a hangulat. Délelőtt már pluszban volt a mutató, a vezető részvények is kapaszkodnak vissza, többnyire már enyhe pluszban vannak.

Eleinte a csütörtöki zuhanás folytatódott péntek reggel is a tőzsdéken, azonban délelőttre szinte vissza is töltötte a reggel hagyott rést a BUX index. A 20 169 pontos érték már csak 0,04 százalékkal volt alacsonyabb, mint a csütörtöki záráskor, holott reggel még 2,4 százalék körüli zuhanással nyitott a piac. A forgalom kifejezetten magas volt, az első órákban már több mint 12,5 milliárd forint cserélt gazdát.

A kezdeti nagy szakadás után a vezető részvények is visszakapaszkodtak előző napi záróértékük környékére, sőt, a Richter már pluszos volt délelőtt. Az OTP reggel még 5000 forintnál is járt, majd onnan fordult vissza. A kezdeti 4 százalék feletti bukásból délelőttre 0,19 százalék plusz lett, így 5240 forinton álltak a bankpapírok. Javuló teljesítményt mutatott a Mol is, mely 15 500 forinton állt, ez 0,32 százalékkal volt magasabb, mint a csütörtöki záráskor, pedig reggel kis híján 15 000 alá esett. 729 forintot értek a Magyar Telekom papírjai a piacon a nap első felében, ez 0,82 százalékkal maradt el a csütörtöki árfolyamtól.

A gyógyszergyártók is oldalaztak a délelőtti órákban: az Egis 0,08 százalékos gyengülés után 18 790 forintba került, a Richter pedig 0,37 százalékos drágulás után 40 600 forintot ért.

Szerdán robbant ki a pánik a világ részvénypiacain, amikor az egyik dubaji állami vállalat, a Dubai World hat hónapos fizetési haladékot kért 60 milliárd dollárnyi adósságára. A hír hallatán a befektetők szinte azonnal menekülni kezdtek a kockázatos eszközökből, a nyersanyagok ára is lejtőre került.

A rossz hangulat a forintra is átragadt: a csütörtöki egy százalék körüli esés után pénteken is gyengüléssel indított a magyar deviza. Reggel a 275-ös szintet közelítette az euró jegyzése, majd onnan fordult vissza. A délelőtti órákban 272,56 forintot kellett adni egy euróért, ez már csak 0,18 százalékkal volt magasabb a csütörtök délutáni árnál. A dollárral szemben 182,62-nél állt a magyar fizetőeszköz, a svájci frank pedig 180,58 forintba került.


A nemzetközi tőzsdék szintén eséssel indították a napot, majd onnan kapaszkodtak felfelé. A londoni FTSE délelőtt 0,26 százalékkal állt előző napi értéke alatt, a frankfurti DAX pedig 0,16 százalékos mínuszban volt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,68 százalékos eséssel kezdte a napot, a prágai tőzsde PX indexe viszont délelőttre ledolgozta korábbi hátrányát.

Reggel a szakemberek az amerikai piacoktól várták a megváltást a csütörtöki szünnap után. Délelőtt a Wall Street vezető határidős indexei 2 százalék körüli mínuszt mutattak, azonban ez már javulás a reggeli 3-3,5 százalékos eséshez képest, így lehet, hogy a végén csak enyhe mínusz lesz a nyitáskor a tengerentúlon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!