5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kétszer kettő most háromezer. Gazdasági statisztika az USA-ban.

A GDP tehát reálértelemben 0,6%-kal nőtt, nominál értelemben 3,2%-kal. Ebből 2,6%-os infláció adódik. Ez az az infláció, amit mindentől megtisztítva használunk. Ez az infláció - ahogy az John Mauldin magyarázta legutóbbi befektetői levelében -, melyben ha drága a stake akkor lecserélik hamburgerre a kosárban. Ebből látható, hogy azzal számol, hogy a fogyasztó azonnal az olcsóbb "alternatívát" választja, ha vmi megdrágul. De vajon így viselkedünk mi? Vagyunk ennyire racionálisak? És mennyire alternatívája a jó kis medium stake-nek a hamburger? És még nem is beszéltünk arról, hogy az infláció exexex ugye. Se energia, se élelmiszer. Igaz is, nyáron nem fűtünk és csak vizet iszunk a nagy melegben , de még most nyár sincs! Hogy statisztikailag korrektek legyünk, akkor a GDP-ből is ki kellene számolni azokat az összetevőket, amiket a diszkontrátából (infláció) kihagyunk... . Amennyiben a valósabb, 3-3,5%-os (nem exexex) inflációs adatok vesszük, akkor a reál GDP növekedése már is negatív volt az utóbbi két negyedévben.

Miután az adatok kijöttek, említettük a magas raktárkészletet, mely 0,8%-kal dobta meg a GDP-t. Természetesen, amikor a gazdaság növekszik, akkor a GDP inkább alul van becsülve, mert a raktárkészletek inkább alacsonyak, viszont amikor a GDP növekedése csökken, akkor a raktárkészletek növekedése a GDP növekedés túlbecsülését eredményezi. Egy majdnem zsugordó gazdaságban nem hiszem, hogy a vállalatok reálisan azzal számolhatnak, hogy az olaj, a hitelszűke és a lakáspiaci árzuhanás mellett a fogyasztó felhőtlenül fog továbbfogyasztani, amúgy is nulla megtakarítási ráta mellett. Amennyiben a raktárkészlet növekedéséből lecsípünk valamennyit - hiszen amikor ez felhasználásra kerül amúgy is csökkenti majd a GDP-t, szóval kicsit átlagolunk - akkor az USA gazdasága már két negyedéve reál értelemben ZSUGORODIK - szemben a 0,6%-os növekedéssel.

Természetesen meg lehet vádolni, hogy túlzottan is pesszimista vagyok, és csak a negatívumot látom, de ott az alternatíva, és lehet hinni a hivatalos adatoknak.


Munkaerőpiac: csak 20.000 állást vesztett. Mindez akkor, amikor a lakáspiac leállt, elbocsátások és a bankok is 10.000 számra építik le az embereket. Itt is ismerni kell az amerikai munkaerő statisztikát, mely a nagy vállalatok munkaerőpiaci statisztikáihoz hozzácsap, egy a múlt adatain alapuló előrejelzést, hogy mennyi állás keletkezett a kis/családi vállalatok körében. Ez a "birth/death" statisztikai korrekció. Lehet tippelni, mennyi volt ez az elmúlt hónapban.... .

Megmondom: 267.000. Igen, 267.000! Ez több, mint a tavaly áprilisi 262.000-es szám, amikor a gazdaság még szépen nőtt. Azóta majdnem összedőlt teljesen az amerikai gazdaság, az építő- és bankiparban százezres nagyságrendben küldték az embereket az utcára, de a kis- és családi vállalatok ebben a hónapban is 267.000 új állást kreáltak. EZ VICC!! EGY MORBID VICC! Amikor az amerikai fogyasztó mondja a fel a lakáshiteleit, nem kap fogyasztási hitelt, kirúgják állásából. Sebaj, majd biztos nyit egy családi vállalakozást, vagy felveszik egybe. Hiszen azok a legsérülékenyebbek! Az nonszensz, hogy azok veszik fel százresével az embereket, amikor a nagyok meg leépítenek!


Hát így lehet zsonglőrködni a számokkal. Az USA ebben nagy mester. De a németek sem sokkal jobbak. Éveken át küzdöttek 11%-os munkanélküliséggel, most meg 8% már. De miért? Mert azokat, akiket a rendszer az egyik átképzőtamfolyamból a másikba dugdos, majd 1millió ember, nem szerepelnek benne. Persze a szoci politikusok már ott is teljes foglalkoztatásról beszélnek!! Ezt a demagóg dumát, elszállok! Hol élnek ezek?? Mindenki racionalizál és költséget csökkent ezerrel, hogy az olcsó kínai áruval tartsák a versenyt, ezek meg teljes foglalkoztatásról beszélnek.

Ennyit ezekről a statisztikai számokról. Amíg a statisztikát az állam csinálja, addig sajnos így kell elemezgetni, amit sokan nem tesznek meg. A sok rózsaszín szemüveges, aki a headline számokat és azt nézi, hogy jobb lett mint a várt - amitől még ugyan úgy alacsony vmi és recesszió van - addig ez van. De jó ez így, hiszen így nem hatékony a piac, és lehet kifacsarni vmit belőle. Az igazság mindig győz, előbb-utóbb. El lehet képzelni mi lett volna, ha már mind a 2 GDP adat mínusz lett volna és nem lett volna kisimítva a munkaerőpiaci adat. Most meg mindenki arról énekel már, hogy itt a még hivatalosan el sem ért recesszió vége. El lehet dönteni.

Még egy csemege. A minap láttam egy statisztikát az elemzők GDP-növekedés várakozásairól az USA-ban 1970 óta. Az SOHASEM volt negatív. Azaz az elemzők átlaga az USA-ban soha nem várt recessziót. Ennyi így a végére az elemzői várakozásokat kommentálva zárójelben.

Brazil shortom kistoppolódott hála az S&P brazil felminősítésének (befektetési kategóriába: BBB-), mely majdnem kicsit kontraciklikus, ha belevesszük Brazília rohamosan romló külker mérlegét, és a belső fogyasztási lufit. Ez van a piac 2 nap 8% körül ment, ami vagy 2,5 StandDev esemény. Ezzel nem számoltam. Ez van, pech.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!