A GM csődje ellenére közel három százalékos emelkedéssel zártak a New York-i értéktőzsde vezető indexei hétfőn. A Dow Jones ipari index 2,6 százalékos (221,11 pontos) erősödéssel 8721,44 ponton fejezte be a napot, míg a Nasdaq Composite mutatója 3,1 százalékkal (54,35 ponttal) 1828,68 pontra nőtt. A General Motors és a Citigroup június 8-án kikerül a New York-i értéktőzsde 30 vezető iparvállalatának DJIA indexéből
A kezdeti növekedéshez hozzájárult, hogy Kínában a májusi beszerzői menedzser index már a harmadik egymást követő hónapban volt 50 pont felett. Az 50 pontos szint vízválasztó a gyengülés és az élénkülés között. Ez felerősítette azokat a várakozásokat, hogy a végéhez közeledik a globális gazdasági visszaesés.
Ugyancsak hétfőn jelentették be, hogy májusban lassult a hanyatlás az amerikai feldolgozóipari ágazatban, ami szintén erősítette a befektetői bizalmat. Nagy nyereséggel zártak az energiaipari és a bányaipari cégek a kőolaj és a nyersanyagok árának a növekedésére.
A befektetőket különösebben nem befolyásolta, hogy csődvédelmet kért a General Motors, mivel erre már hónapok óta számítani lehetett. A megfigyelők szerint ennél fontosabb, hogy a cég csődje miként befolyásolja majd a közeljövőben az amerikai foglalkoztatást és a lakossági kiadást.
A General Motors és a Citigroup június 8-án kikerül a New York-i értéktőzsde 30 vezető iparvállalatának DJIA indexéből - közölte a tőzsdefelügyelet. A járműgyártó helyét a hálózati berendezések gyártója, a Cisco Systems veszi át, a pénzügyi céget pedig a Travelers Companies biztosító váltja fel.
A General Motors (GM) hétfői csődvédelme automatikus kizárást jelent a DJIA indexéből, amelynek 1923 óta a tagja. A Citigroup azért esik ki a vezető tőzsdemutatóból, mert a már megadott, illetve a további kormányzati támogatások hatására az állami részesedés egyharmadra nő a cégben.
A GM árfolyama a kezdeti, több mint húsz százalékos csökkenés után közel 9 százalékkal nőtt zárásra, a Citigroup részvényára egy százalékkal gyengült. A Cisco közel hat százalékkal, a Travelers mintegy 3 százalékkal drágult.
Alig nyolc hónapja az élelmiszeripari Kraft Foods váltotta fel a DJIA mutatójában az AIG biztosítót, amely akkor elfogadta a felajánlott 85 milliárd dolláros állami segélycsomagot, aminek az összege azóta csaknem a duplájára nőtt.
(MTI)