9149 ponton állt a hétfői kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,76 százalékkal magasabb volt a múlt pénteki záróértéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng 0,71 százalékot javított, míg a Shanghai Composite stagnált. A dél-koreai Kospi 1,77 százalékos emelkedést mutatott a nap második felére, míg a tajvani tőzsdén 0,24 százalékos felfelé araszolás volt megfigyelhető.
A pozitív hangulat elsősorban annak volt köszönhető, hogy a japán jegybank további monetáris enyhítésről döntött: amellett, hogy változatlanul 0,1 százalékon hagyták az alapkamatot, további 236,4 milliárd dollár értékű hitelprogramot hirdetett az ország bankjai számára, így összesen már 355 milliárd dollárnyi alacsony kamatozású hitelhez juthatnak hozzá a japán pénzintézetek.
A Bank of Japan a növekvő politikai nyomás miatt kényszerült tovább enyhíteni: az utóbbi hónapokban a jen erősödése negatívan érintette az ország exportját. A hírek szerint még hétfőn kiáll a nyilvánosság elé a japán miniszterelnök is, Naoto Kan egy újabb gazdaságélénkítő program részleteit vázolhatja fel. .
A befektetők abban bíznak, hogy a világ jegybankjai védeni fogják a növekedést, éppen ezért az elmúlt hetek pesszimista hírei után nem tartják kizártnak, hogy a Fed is lépni fog. Ugyanakkor a szakemberek többsége arra figyelmeztet, hogy az optimizmus rövid életű lehet, ha a héten megjelenő makroadatok is kiábrándítók lesznek. Az Egyesült Államokban a következő napokban a szolgáltatóiparról, a feldolgozóiparról és a munkaerőpiacról jelennek meg fontos adatok.
A devizapiacokon hétfő reggelre erősödött a dollár a japán jennel és az euróval szemben, míg az árutőzsdéken az olaj világpiaci ára kismértékben csökkent, így továbbra is 75 dollár körül volt egy hordó nyersolaj jegyzése.
mfor.hu