A forint javulása ellenére 1,1 százalékos mínuszban zárt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, miután a nap második felére a nemzetközi piacokon is elromlott a hangulat. Itthon főleg az OTP 5 százalék feletti szakadása húzta lefelé az indexet, a vezető részvények közül csak a Mol tudott számottevően erősödni.
A BUX index hétfőn délután 10 263 ponton zárta a napot, ez 1,13 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértékénél. A forgalom átlagosnak volt mondható, a nap végére kicsit több mint 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A blue chipek közül az OTP bukása volt elsősorban negatív hatással a tőzsdére. A múlt heti mintegy 30 százalékos zuhanás után hétfőn 1700 forinton zártak a bankrészvények, ez 5,56 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamtól. A Mol viszont több mint 2 százalékot javítani tudott, a 9130 forintos árfolyam 2,53 százalékos drágulást jelentett. A Magyar Telekom volt a nap másik nagy vesztese a vezető papírok közül, a távközlési cég árfolyama 2,78 százalékos visszaesés után 524 forint volt.
Felemás napot zártak a gyógyszeripari részvények, miután a Richter gyengülése beárnyékolta az Egis kismértékű javulását. Végül előbbi cég 24 100 forinton zárt, ami 1,43 százalékos esést jelentett, míg az Egis 0,05 százalékos drágulása 10 750 forintos árfolyamra volt elég.
A forint szinte egész nap 300 alatt volt az euróval szemben, különösen a délutáni kamatdöntés előtt lódult meg jelentősen a magyar deviza árfolyama. A döntés után aztán folytatta szárnyalását a forint, miután kiderült, hogy a lengyel, a cseh, a román és a magyar jegybankok közös nyilatkozatot adtak ki az utóbbi hetek leértékelődési hullámának hatására.
Az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén változatlanul 9,5 százalékon hagyta a kamatszintet, ami megfelelt a várakozásoknak. A délutáni sajtótájékoztatón a jegybank elnöke ismertette a frissített inflációs jelentés főbb számait, melyekben a legnagyobb meglepetés az volt, hogy az idei 3,5 százalékos visszaesés után az MNB még 2010-ben is recessziót vár.
A nemzetközi piacokon nem jelentek meg fontos makroadatok a hét első napján, jórészt az amerikai Citigroup részleges államosításáról szóló hírek mozgatták a befektetői hangulatot. A Wall Street vezető indexek a pozitív oldalon kezdtek délután, azonban hamar fordult az irány, az első néhány óra után már a Dow és az S&P is mínuszban voltak.
Európában délelőtt még optimista volt a hangulat, a nap második felére azonban jelentősen visszaestek a vezető indexek. Az FTSE délután 0,93 százalékos mínuszban volt, míg a DAX 2,1 százalékkal állt pénteki értéke alatt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,3 százalékkal gyengült, míg a prágai PX 50 0,48 százalékot veszített.