5p

A befizetett 27,7 milliárd forintnyi különadó ellenére is lát pozitív jeleket a magyar piacon a Magyar Telekom - derül ki a társaság csütörtök hajnalban közölt gyorsjelentéséből. A közölt eredmények kicsivel jobbak lettek a vártnál, de a nettó eredmény 17 százalékkal csökkent egy év alatt.

A Magyar Telekom bevételei 5,3 százalékkal csökkentek 2010-ben, az egy évvel korábbi 644 milliárd után tavaly 609,6 milliárd forintot ért el a vállalat. A negyedik negyedéves árbevétel 157 milliárd lett, ami hajszállal magasabb volt az előző három hónap adatánál és az elemzői várakozásnál. Az 5,3 százalékos bevételcsökkenés a társaság becsléseinél kisebb mértékű volt, korábban a menedzsment 6-8 százalékos visszaeséssel számolt.

A hangalapú kiskereskedelmi vezetékes és mobil bevételek mindhárom országban csökkentek, valamint mérséklődtek a magyarországi adat bevételek is - derül ki a gyorsjelentésből. Ezeket részben ellensúlyozta a magyarországi TV, mobil internet valamint rendszerintegrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból származó bevételek növekedése. A forint erősödése kedvezőtlenül hatott a nemzetközi leányvállalatok forintban számolt bevételeire (2010-ben a forint átlagosan 1,5 százalékkal erősödött a macedón dénárhoz és az euróhoz képest). Mindezek mellett az Orbitel 2010. januárban történt eladása további 2,4 milliárd forintos bevételkiesést eredményezett.

Az EBITDA 14,5 százalékkal 249,1 milliárd forintról 213 milliárd forintra a mérséklődött, az EBITDA ráta 34,9 százalékot ért el. A rendkívüli tételek nélkül számolt EBITDA 5,5 százalékkal 248,3 milliárd forintra mérséklődött. A rendkívüli tételek illetve a telekom adó nélkül számolt EBITDA ráta 40,7 százalék volt 2010-ben, míg 2009-ben 40,8 százalék. A csaknem változatlan EBITDA ráta a jelentős költségoptimalizálási intézkedéseknek köszönhető, amely elsősorban a személyi jellegű és egyéb működési költségekben mutatkozik meg - emeli ki a cég.

Az EBITDA csökkenése egyébként szintén pozitív meglepetést okozhatott a menedzsmentnek: év közben 7-9 százalékos visszaesést vártak a speciális tételek nélküli adatban, ehhez képest az 5,5 százalékos csökkenés jónak mondható.

Mind az árbevétel, mind pedig az EBITDA mérséklődése nagyban köszönhető a kormány által tavaly kivetett válságadónak, melyből 27 milliárd forint hárult a Magyar Telekomra. Ezzel kapcsolatban 27,7 milliárd forint adóelőleget be is fizetett a cég az államkasszába.

A Telekom nettó eredménye 17,1 százalékkal csökkent 2009-hez képest, így 64,4 milliárd forintot tett ki. A csökkenés oka elsősorban az alacsonyabb EBITDA volt, amit részben ellensúlyozott a nettó pénzügyi költségek és a nyereségadó csökkenése - foglalja össze a cég gyorsjelentésében. A negyedik negyedévben a nettó eredmény 7,5 milliárdos profitot mutatott a harmadik negyedévi 24,5 milliárd forint után. Mindez azért érdekes, mert ezen a soron az elemzők többsége veszteségre számított a tavalyi év utolsó három hónapjában.

A beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba (CAPEX) 10,1 milliárd forinttal 91,8 milliárd forintra csökkent 2010-ben 2009-hez képest. A CAPEX teljes összegéből a Lakossági Szolgáltatások Üzletágra 18,2 milliárd forint, a Vállalati Szolgáltatások Üzletágra 3,3 milliárd forint, a Csoportközpontra 6,4 milliárd forint, a Technológia Üzletágra pedig 44 milliárd forint jutott. Macedóniában 15,2 milliárd forintot, Montenegróban pedig 4,6 milliárd forintot fordítottak beruházásokra.

A nettó adósságállomány a 2009. végi 269,4 milliárd forintról 2010 végére 289,4 milliárd forintra nőtt, mivel a teljes osztalékfizetés meghaladta a szabad cash flow szintjét. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 2010. év végén 32,7 százalék volt..

„Örömmel jelentjük be, hogy a 2010-re kitűzött 6-8 százalékos és 7-9 százalékos bevétel és – a rendkívüli tételek és telekom adó nélkül számított – EBITDA csökkenésnél jobb eredményekről számolhatunk be" - mondta a gyorsjelentés kapcsán Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató.

Szerinte az eredmények alátámasztják azon nézetüket is, hogy a magyar gazdaság elindult a fellendülés útján, és továbbra is látnak pozitív jeleket a lakossági fogyasztásban. Az ígéretes jelek elsősorban a magyar lakossági piacon érzékelhetőek: a mobil perchasználat egyértelműen növekedett 2010-ben, és a nemfizetés miatt történő ügyfélelvándorlás jelentősen csökkent az utolsó negyedévekben. A mobil előfizetők száma, a 2009-es csökkenés után, 2010-ben ismét emelkedést mutatott. A TV és mobilinternet előfizetőszám növekedési üteme töretlen.

"A fenti tendenciákat és hatásokat figyelembe véve idén 3-5 százalékos bevétel csökkenésre és – a rendkívüli tételek és a telekom adó nélkül – 4-6 százalékos EBITDA-csökkenésre számítunk. Ezen felül célunk, hogy további, körülbelül 5 százalékkal csökkentsük beruházásainkat" - zárta az értékelést Mattheisen.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!