A várt 2,1 százalékos visszaesés helyett 2,8 százalékkal csökkent az eurozóna kiskereskedelmi forgalma júliusban. Mindez erősíti azokat a véleményeket, hogy a vezető európai gazdaságok egyre nagyobb gondban vannak a közelgő recesszió miatt. Sőt a ma közölt második negyedéves növekedési adatok azt támasztották alá, hogy a recesszió már a küszöbön áll, az eurozóna gazdasága 0,2 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest.
A kiskereskedelem forgalma júniushoz képest 0,4 százalékkal csökkent, miközben az elemzők csak 0,1 százalékos visszaesésre számítottak. Éves szinten a júniusi 3,1 százalék után 2,8 százalék volt a visszaesés az év hetedik hónapjában, miközben a szakemberek csak 2,1 százalékos visszaesést valószínűsítettek.
A második negyedéves növekedési adatok nagyjából megfeleltek az előzetes várakozásoknak: negyedéves szinten 0,2 százalékkal csökkent az eurozóna gazdasága, éves szinten pedig 1,4 százalék volt a növekedés, miközben az elemzők 1,5 százalékos bővülést vártak.
A fenti adatok alátámaszthatják azt, hogy a vezető európai gazdaságok egyre nagyobb gondban vannak. Több vezető európai ország már negatív növekedési adatokat produkált a második negyedévben. A gyenge makroadatok előbb-utóbb rákényszeríthetik a vezető európai jegybankokat arra, hogy csökkentsék az alapkamatot.
A Bank of England és az Európai Központi Bank holnap dönt az alapkamat szintjéről, az elemzők most még nem várnak változtatást.
A vezető nyugat-európai indexek a mínuszos nyitás után tovább gyengültek a makroadatok megjelenése után. Az adatközlést követően szinte mindegyik vezető index egy százalék feletti mínuszban volt. A BUX 0,92 százalékkal állt tegnapi záróértéke alatt az európai makroadatok közlését követően.