Számítani lehetett arra, hogy csökkenni fog az infláció Amerikában az augusztusi 5,4 százalékos szintről, de azt az elemzők sem gondolták, hogy 5 százalék alá eshet. A közölt 4,9 százalékos adat így kellemes meglepetés volt a piac számára, csak erősítette az optimizmust, hogy a heti friss munkanélküliek száma is kissé elmaradt a konszenzustól.
Augusztushoz képest stagnáltak a fogyasztói árak szeptemberben, miközben a szakemberek minimális áremelkedést vártak. Jórészt ennek volt köszönhető, hogy éves szinten a vártnál jobban mérséklődött a pénzromlás: az 5,1 százalékos elemzői konszenzus helyett 4,9 százalék lett az infláció.
Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció szintén a vártnál kedvezőbb lett: a várt 0,2 százalék helyett 0,1 százalékkal nőttek az árak, míg éves szinten a várakozásnak megfelelően 2,5 százalékos volt a drágulás.
Csütörtök délután közölték az amerikai hatóságok a szokásos heti munkanélküliségi statisztikákat is. A tartós munkanélküliek száma emelkedett a múlt heti 3,659 millió után 3,711 millió lett, a heti friss munkanélküliek száma viszont a vártnál nagyobb mértékben csökkent. Az előző heti 478 ezer után most 461 ezren folyamodtak segélyért a tengerentúlon, miközben a konszenzus 469 ezres értéket mutatott.
Délután még több fontos makroadat megjelenik a tengerentúlon, melyek közül a legfontosabb az ipari termelés múlt havi statisztikája és a philadelphiai Fed feldolgozóipari indexének alakulása lesz.
A pozitív híreknek köszönhetően emelkedtek az amerikai határidős indexek: a Dow és a S&P egyaránt 2 százalék feletti emelkedéssel nyithat fél négykor jelen állás szerint.