3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nap első felében a Mol még kompenzálta a többi részvény bukását a Budapesti Értéktőzsdén, a zárásra azonban az olajrészvények is jócskán veszítettek korábbi szárnyalásukból. A BUX index végül 2,5 százalékkal zárt pénteki értéke alatt, az OTP-t pár percre fel is kellett függeszteni 10 százaléknál nagyobb zuhanás miatt.

Szépen indult a nap a Budapesti Értéktőzsdén, főleg a Mol számára, azonban a vége csúnya lett. Főleg azután gyorsult fel a zuhanás, hogy bejelentették: A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő "BBB-"-ra rontotta hazánk államadósságának besorolását, ez pedig már éppen hogy csak a befektetésre javasolt kategóriában van. A hír hallatán a forint ismét 310 fölé gyengült az euró ellenében.

Csúnyán zárta a napot a BUX index, mely 10 893 pontig esett vissza a nap végére, ez 2,55 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki értéke. A forgalom átlagosnak volt mondható, kicsit több mint 16 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon.

A vezető papírok közül csak a Mol tudott pluszban maradni, de az olajrészvények is jelentősen visszaestek a nap végére. Délelőtt még 15 százalékos pluszban is voltak, mivel bejelentették, hogy az OMV eladta 21,2 százalékos tulajdonrészét az orosz SudrutNefteGaz-nak, mely mögött állítólag maga Vlagyimir Putyin miniszterelnök áll. Végül 10 120 forinton zártak a papírok, ez már csak 1,81 százalékkal volt magasabb, mint a múlt hét végén.

Rendesen megtépték viszont az OTP-t, mely 2000 forint alá esett vissza, főleg akkor gyorsult fel a zuhanása, amikor a S&P-leminősítés hatására zuhanni kezdett a forint. A bankrészvények a nap végén 1850 forintot értek, ez 11,19 százalékkal maradt el a péntekitől. 1,52 százalékot bukott délutánra a Magyar Telekom, a távközlési cég részvényei így 520 forinton álltak a nap végén.

Rosszul szerepeltek a gyógyszeripari részvények is a piacon: az Egis a záráskor 1,09 százalékos mínuszban volt, míg a Richter 25 555 forintos ára 2,46 százalékos gyengülést jelentett péntekhez képest.

A nap végére a forint is beszakadt az euróval szemben, miután megérkezett a leminősítés a S&P-tól. A részvénypiac zárása után 311,51 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon, ez 2,3 százalékos forintgyengülést jelentett péntek délutánhoz képest. A dollár ára 236,95 forintig emelkedett, míg a svájci frank ellenében 205,29-ig esett a forint.


A nemzetközi piacokon is véget ért a múlt héten kezdődött rally, hétfőn már jelentős esést produkáltak a világ részvényindexei. A londoni FTSE délután 2,44 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 3,73 százalékkal zuhant vissza. Régiónkban a varsói tőzsde WIG 20 indexe 3,64 százalékkal gyengült a nap második felére, míg a prágai PX 50 5,41 százalékot zuhant.

A tengerentúlon is komoly mínusszal kezdtek a vezető indexek: az első néhány óra után a Dow 3,37 százalékos mínuszban volt, a S&P 500 pedig 3,38 százalékot veszített a nyitást követően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!