3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nap első felében nagyot esett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely a zárásra visszakapaszkodott, de így is több mint 2 százalékkal csütörtöki értéke alatt zárt. Napközben közel 7 százalékos mínuszban is volt a mutató. Az OTP is magához tért az utolsó pár órában, így sikerült 1800 forinton zárnia, pedig 1600 alatt is volt.

Napközben nagyon csúnyán nézett ki a BUX index, sokáig csak találgatni lehetett, hol lesz a szakadás alja. Délután aztán megfordult az irány, és fokozatosan dolgozta le 7 százalékos esését a mutató, de így is maradt belőle 2,5 százalék. Az utolsó órákban a nemzetközi piacokon is enyhülni látszott a pánik, az amerikai tőzsdék esése megállt, igaz, még nem tudtak felfelé sem indulni.

Kora délután a 10 000 pontos lélektani határ is elesett a BUX index számára, így öt év után először volt négyszámjegyű a mutató értéke. A nap végére aztán 10 380 pontig kapaszkodott vissza az index, de még ez is 2,53 százalékkal alacsonyabb volt a csütörtöki értéknél. A 270 pontos esés mellé több mint 18 milliárd forintos forgalom társult, ez magasabb az utóbbi hetek átlagánál.

A blue chipek közül az OTP volt az érdeklődés középpontjában, miután a héten már 30 százalékot veszítettek a papírok. A forgalom nagy részét, 12,6 milliárd forintot a bank részvényeivel bonyolítottak a hét utolsó napján a tőzsdén. Végül 1800 forinton sikerült zárni, ez 0,55 százalékkal volt alacsonyabb, mint a csütörtöki árfolyama, pedig napközben 12 százalékos mínuszban is volt a részvény. A Mol 1,82 százalékos visszaesés után 8905 forinton fejezte be a napot, míg a Magyar Telekom 539 forintos ára 0,55 százalékkal maradt el az előző napitól.

Mínuszban zártak a gyógyszeripari részvények is, főleg a Richter szakadása volt jelentős, a BUX is ennek köszönhette esését jórészt. A cég papírjai végül 24 450 forinton zártak, ez 5,96 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy nappal korábban, míg szektortársa, az Egis 2,32 százalékos esés után 10 745 forinton fejezte be a hetet.

A forint reggel visszaeséssel kezdett az euró ellenében, majd egész nap alig mozdult el a 304-306 közötti sávból. A részvénypiac zárása után nem sokkal 304,96 forintba került egy euró, míg a dollárért 241,20 forintot kellett adni.

A nemzetközi piacokon is egész nap pesszimista hangulat uralkodott, főleg az amerikai tőzsdék csütörtöki visszaesése és a Kelet-Európával kapcsolatos félelmek mozgatták az indexeket. A londoni FTSE délután 2,39 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 3,32 százalékkal gyengült. Régiónkban a varsói tőzsde WIG 20 indexe 1,62 százalékkal esett vissza, a prágai PX 50 pedig 1,34 százalékkal gyengült.

Amerikában péntek délután jelentek meg a januári inflációs adatok, melyek megfeleltek a várakozásoknak. Hat hónap után először emelkedtek a fogyasztói árak, ami jó jel, mivel így enyhül a deflációs nyomás a világ legnagyobb gazdaságán. A Dow az első néhány óra után 0,77 százalékos mínuszban volt, míg a S&P 0,75 százalékkal állt előző napi értéke alatt, de fokozatosan jöttek fel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!